King Crimson

Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21490
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

King Crimson

Post 27 sty 2014 13:02

Zakładam temat być może tylko dla siebie i Mentosa, ale ile można offtopować w temacie PT.
"Oryginalny" zespół progresywny, teoretycznie jednej płyty, ale praktycznie legendarny.
Przez podejście Frippa, KC to nie jeden ale kilka różnych zespołów grających w różnym składzie i różną muzykę.
Jedyny wspólny mianownik to charakterystyczny styl Frippa.
Shodan już próbował zrobić wyskok w stronę KC, ale odbił się od ściany.
Mentos?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
mintaj
Posty: 4247
Rejestracja: 18 maja 2010 20:22
Ulubiony utwór: No na pewno nie somebody
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Kontakt
Strona WWW

Post 28 sty 2014 14:20

Swego czasu mój ulubiony zespół w ogóle, potem mi trochę przeszło, ale nadal szanuję mocno.
Lubię w zasadzie całą studyjną dyskografię, może pomijajac średni Beat (3 of a perfect pair też nie powala, ale było tam parę fajnych wałków).
Nie wiem jaka płyta jest mą ulubioną, bo paroma ostro się kiedyś jarałem, ale na dzień dzisiejszy wybrałbym Wyspy, które długo uważałem za nudne pitolenie, a dalej... no sam nie wiem, na pewno Lizard, Larksy, Dyscyplina, Debiut, Power to Believe (ta płyta to w ogóle jest mega, bo wszyscy mówią, że brzmi jak Tool, a jak za Toolem nie przepadam, tak ten album lubię bardzo).

Fripp to też przekoleś, można mówić, że pretensjonalny, albo narzekać, że nie ma kontaktu z publicznością na koncertach, ale koleś naprawdę był wirtuozem, wizjonerem i bóg wie kim, oraz współpracował z masą świetnych muzyków.
Za wszelkie wypowiedzi z mojej strony, poza tymi którymi mógłbym kogoś urazić, najmocniej przepraszam.

Samozwańczy CEO forumowego fanklubu Sydney Sweeney oraz Depeszwizji.

DEPESZWIZJA 9 - EDYCJA IMIENIA TAMARY ŁEMPICKIEJ
STATUS: ZBIERAM GŁOSY
TERMIN - 5 KWIETNIA
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 04 wrz 2017 17:15

Pomału, stopniowo, dość głęboko przebijam się przez całą dyskografię zespołu Frippa i spółki. Szczerze, to tylko In the Wake of Poseidon śmierdzi trochę autoplagiatem, czego nie ukrywali sami muzycy (choć ten Cat Food ma coś w sobie). Ale debiut, jazzujący Lizard czy ten niesamowity Larks... KC to bez wątpienia jedni z moich faworytów.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21490
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 05 wrz 2017 11:19

King Crimson najbardziej cenię za płyty nagrane z Belew w składzie. W tym czasie Adrian był w zespole równie ważny co Fripp i uważam, że efektem był najciekawsze rzeczy (IMO oczywiście) jakie KC stworzyli. Ale wczesne płyty też są świetne, zwłaszcza debiut i Lizard.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 31 maja 2018 13:03

Ostatnio zasłuchiwałem się w projektach spółki Fripp/Eno i te protoambientowe nagrania podobały mi się dużo bardziej niż King Crimson.
Wyjątkowo dziwny gość. Od typa odrzuca na kilometr, ale im bardziej subtelną muzykę gra, tym jest to lepsze.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 01 cze 2018 12:25

To ja musiałem mieć słabszy dzień i na takim No Pussyfooting to prawie zasnąłem... straszne pitolenie.
Awatar użytkownika
mintaj
Posty: 4247
Rejestracja: 18 maja 2010 20:22
Ulubiony utwór: No na pewno nie somebody
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Kontakt
Strona WWW

Post 08 cze 2018 23:32

Malkolit pisze:Wyjątkowo dziwny gość. Od typa odrzuca na kilometr
Ale że od Frippa czy od Eno? W sensie, że z mordy mu wali czy jak? :/
Za wszelkie wypowiedzi z mojej strony, poza tymi którymi mógłbym kogoś urazić, najmocniej przepraszam.

Samozwańczy CEO forumowego fanklubu Sydney Sweeney oraz Depeszwizji.

DEPESZWIZJA 9 - EDYCJA IMIENIA TAMARY ŁEMPICKIEJ
STATUS: ZBIERAM GŁOSY
TERMIN - 5 KWIETNIA
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 12 cze 2018 16:01

Od Frippa. Jego zachowanie budzi we mnie obrzydzenie.

To może jest rzecz drugorzędna w stosunku do muzyki, ale typ na każdym kroku zachowuje się wyjątkowo pretensjonalnie.
Otoczka tego projektu też jest egzaltowana, nadęta i wyzywająca (ale to tylko trochę wina muzyka, nie wierzę, że tak inteligentny człowiek przyjmuje ją z beztroskim zadowoleniem). Tfu, Fripp i beztroski! A może to maska?
Mentos, ja się bardziej głośno zastanawiam nad nim niż potępiam, trudno mi jednoznacznie powiedzieć, co myślę o tym człowieku. Ale to są raczej stany zero-jedynkowe, co mi się bardzo rzadko zdarza.

Naprawdę zdumiewające, że ten sam facet nagrywał partie na Flowermouth, bo za to chylę przed nim czoła, nawet za Simple.
Czy nawet FOABP.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21490
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 13 cze 2018 09:25

Fripp to oblech, właśnie siedzi w Poznaniu i pewnie ustawia obsługę hotelu xD

Szanuję gościa za muzykę, ale np. bawi mnie granie czwarty rok z rzędu tej samej trasy, w składzie godnym cover bandu.
Wolę wydać 1/5 kasy za bilet na KC, na koncert Adriana Belew.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 13 cze 2018 23:41

Chciałem się wybrać na KC, ale jakoś te nowsze live'y po dłuższym przysłuchaniu się mnie zniechęciły, a już w szczególności ten Jakszyk na wokalu. Już lepszy byłby Gordeno na jego miejscu i mówię to całkowicie poważnie. :P
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21490
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 25 kwie 2019 10:51

King Crimson na Spotify, to jest news muzyczny stulecia, który powinien być na okładce NME. W końcu coś pozytywnego z tego obozu. Ostatnio czytałem gigantyczny wywiad z Frippem, każda wypowiedź traciła sens w połowie. Padło pytanie o nową muzykę studyjną i wychodzi na to, że jej nie będzie, a jak fani chcą to jest kilka utworów live. Przypomnę, że większość tych "nowych" utworów to chu.jowe improwizacje na samych perkusjach. Ponadto, Fripp rzucił, że okresy 1991 - 2003 i 2008 były jego zdaniem do dupy, czym efektywnie zdissował nie tylko Belew, ale nawet Sylviana xD
Jezu, jak ja nie lubię tego faceta. Stary pojeb.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 26 kwie 2019 00:57

Jeśli tak powiedział, to rzeczywiście odleciał dość mocno. Jeśli na wokalu preferuje tego nijakiego Jakszyka (przypominającego jakiegoś brata Gordeno) zamiast Belew, no to może niech lepiej zostanie na koncertówkach samych. Jak woli grać covery numerów z pierwszego okresu KC, to bardzo proszę. Tylko niech już nie gra w ogóle numerów z THRAK i dwóch ostatnich płyt, jak ma takie ConstruKction Of Light wycinać z części śpiewanej, a doklejać do instrumentalnej jakieś solówkami na fletach i saksofonach kompletnie z dupy. W ogóle niech jeszcze fundnie sobie piętnastu dodatkowych perkusistów i co koncertówkę chwali się kolejnymi wybitnymi nowymi numerami - mniej kreatywnej roboty i mniej kompromitacji z adaptowaniem nowszych numerów na starą modłę.
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 07 maja 2019 18:19

Hien pisze:
25 kwie 2019 10:51
King Crimson na Spotify, to jest news muzyczny stulecia, który powinien być na okładce NME. W końcu coś pozytywnego z tego obozu. Ostatnio czytałem gigantyczny wywiad z Frippem, każda wypowiedź traciła sens w połowie. Padło pytanie o nową muzykę studyjną i wychodzi na to, że jej nie będzie, a jak fani chcą to jest kilka utworów live. Przypomnę, że większość tych "nowych" utworów to chu.jowe improwizacje na samych perkusjach. Ponadto, Fripp rzucił, że okresy 1991 - 2003 i 2008 były jego zdaniem do dupy, czym efektywnie zdissował nie tylko Belew, ale nawet Sylviana xD
Jezu, jak ja nie lubię tego faceta. Stary pojeb.
A jest jakieś źródło? Chętnie bym to poczytał.
Ale jeśli faktycznie tak powiedział, to raczej nic nowego, facet wielokrotnie samemu sobie zaprzeczał, deprecjonował wkład "kolegów" i jechał po każdym, kto ośmielił się mieć inne zdanie od niego. Świr kompletny. To jest ten poziom żenady, że ręce i wszystko inne opadają. Ktoś w ogóle wie, o co mu chodzi?
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21490
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 10 maja 2019 11:54

"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 07 cze 2019 17:35

No cóż... trudno to nazwać wywiadem, to właściwie jest One Man Show w wykonaniu Frippa. Zastanawia mnie, dlaczego ludzie, którzy krytykują Watersa czy Andersonów (słusznie) za ich zachowanie w stosunku do innych ludzi, w przypadku tego łajdaka właściwie wszystko zamiatają pod dywan :shock: . Może po prostu dlatego, że nikt nie napisze o swoim idolu, że jest psychopatą znęcającym się psychicznie nad otoczeniem (no sorry, ale ta wypowiedź o Godzilli i Bambim moim zdaniem jest skandaliczna). Facet kompletnie nie ma sobie nic do zarzucenia, a jednocześnie rozgrywa sprawę całkowicie po swojej myśli. Wszystko to przypomina ponury wykład ideologii według Frippa. No i ta kuriozalna wypowiedź o rozpadzie Robert Fripp Bandu w 1974 roku - to chyba jakiś żart!? :shock: :/
Wszystko zasadza się na tym, że dla niektórych ludzi bycie "niekomercyjnym", cokolwiek to znaczy, stało się celem samym w sobie (jak ma się do tego obecna polityka pana Naczelnego Kontrolera Jakości!?) To przypomina mi jakąś parodię totalitaryzmu - bo to jest żenujące, facet jest w końcu tylko i aż muzykiem.
Po czymś takim naprawdę trudno się dziwić, że rock progresywny musiał odejść do lamusa, bo z ludźmi o takich poglądach nie da się w ogóle rozmawiać, oni już wszystko wiedzą najlepiej.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 08 cze 2019 00:00

W pewnym momencie chyba jego statek wyleciał z orbity i zupełnie stracił kontakt z rzeczywistością. Upływ czasu też raczej nie sprzyja zdroworozsądkowemu myśleniu w jego przypadku... tym bardziej śmieszy ta "niekomercyjność" dziś sprowadzająca się do smażenia co rok tych samych koncertówek (z wokalistą coverbandu za sterem i tymi zagrywkami jak dogrywaniem jakichś dodatkowych partii do utworów tak kompletnie losowo i bez wyczucia) i ostatecznego poddania się takim graczom jak Tidal czy Spotify. Co z jego planów, skoro przez takie podejście za parę lat wszyscy muzykę tego zespołu mieliby tylko jeszcze bardziej w dupie, skoro była/jest praktycznie niedostępna pod ręką.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21490
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 10 cze 2019 02:19

Mnie cieszy, że Fripp w końcu odpuścił w temacie streamingu, bo odkąd mam PS4 podłączone do telewizora (i kina domowego), to często korzystam ze Spotify i fajnie będzie czasami sobie włączyć King Crimson. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jego decyzja jest czysto biznesowa i nie ma nic wspólnego z dobrą wolą. Żonka gały nie zrobi jak kasy będzie brakowało.
Zresztą od dawna wiadomo i RF nawet się już z tym nie kryje, że King Crimson istnieje już tylko do zarabiania pieniędzy na niekończących się trasach, na które chodzą janusze progresu i jarają się jakby faktycznie uczestniczyli w czymś wyjątkowym. Obecne KC to cień jego poprzedniej (generalnie to wszystkich poprzednich) inkarnacji, który istnieje na identycznych zasadach, co cover band. Ponadto Fripp wysrywa te koncertówki tak często, że trudno jedną odróżnić od drugiej. Niedługo wjedzie kolejna rocznicowa edycja ITCOTCK i o ile poprzednia była dobrym wydawnictwem (mix Wilsona jest najlepszą wersją tej płyty), tak teraz nie wiem co jeszcze chcą tam dorzucić. Hologramową wersję tamtego składu? A może mix Jakszyka, który z Thark zrobił po prostu niesłuchalne gówno. King Crimson był kiedyś prawdziwie progresywnym zespołem, każda płyta wnosiła coś nowego i wpływała w jakiś sposób na kształt muzycznego landszaftu. Zespół wznawiał działalność jedynie wtedy, kiedy miał coś ciekawego do powiedzenia. Odkąd wrócili w tym śmiesznym składzie, chodzi tylko o hajs. Nowej muzyki nie będzie, te całe 2-3 nowy numery (plus pierdyliard drum solo) są słabe, z czego najlepszy - Meltdown - to zasadniczo solowy kawałek Jakszyka.
Chyba rok temu, Adrian Belew się w końcu wku.rwił i rzucił publicznie kilka gorzkich słów w kierunku Frippa. Chwilę potem wszystko już odwołał i twierdził, że wszystko sobie wyjaśnili. Jaaasne. A kilka lat temu na koncercie Belew bawiłem się doskonale i mogę tylko żałować, że nie byłem na Crimson ProjKct w 2014 r. bo to właśnie było KC, które chciałem zobaczyć.
To co zobaczyłem w 2016 r. było bardzo solidnym cover koncertem. Miałem kiedyś wielki szacun do Frippa za żelazną konsekwencję (nawet jeśli się nie zgadzałem) i zasady, które czyniły King Crimson zespołem wyjątkowym i działającym w sposób niezależny od pieniędzy i wpływów zewnętrznych. Kiedy te 20 lat temu, Fripp mówił, że nie zagrają już nigdy Epitaph, bo to musiałby być tamten skład, to mu wierzyłem. Teraz już w nic mu nie wierzę i generalnie mam go w dupie. Waters może i jest pierdolnięty, ale przynajmniej nie udawał, że na trasie The Wall chciał po prostu zarobić hajs. Chyba nikt w tym prog kurwidołku nie zapędził się w samouwielbienie do tego stopnia co Robert Fapp, znajdując usprawiedliwienie, a wręcz wzór postawy godnej czci, we wszystkim co robi. Easy Money. Zabawne, bo akurat dzisiaj startuje trasa z okazji 50lecia zespołu, o czym przed chwilą przeczytałem.
Jakiś czas temu, ostro wyruchali Theo Travisa, który miał dołączyć składu jako klawiszowiec i bardzo się z tego cieszył, bo to było spełnienie jego marzeń. W maju okazało się, że jednak Fripp go olał bo wg. niego Billa Rieflina (którego Travis miał zastąpić) nie dało się zastąpić i nie chodziło o umiejętności. Wg. Fripp lepiej było zostawić miejsce puste, bo za bardzo psuło to klimat w zespole. Travis musiał się czuć jakby dostał w mordę, zwłaszcza, że sposób w jaki zmiany Fripp ogłosił (na fejsie) spowodował, że ręce mi opadły. Jak to przeczytałem, to pomyślałem sobie tylko "ty stary chuju" i życie toczy się dalej.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 11 cze 2019 11:52

No cóż, były wcielenia artystyczne, a teraz jest wcielenie stetryczałej muzycznej geriatrii i jest już zbyt wygodnie na jakiś powiew świeżości. Nawet te "nowe" utwory są jak te garnitury dawno już niemodne i tak trochę już jebiące, ale z pewnych przyczyn wymagały "odświeżenia" no i znowu nadają się do wyjścia.

Streaming streamingiem, ale chyba zaskoczyli samo Spotify, bo Red, debiucik i Larks nie znalazły się w pierwszym rzucie.
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 18 maja 2020 23:30

https://www.youtube.com/watch?v=OiJH8TenrrQ

:o

Nie, no, naprawdę nie wiem, co powiedzieć.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 19 maja 2020 01:31

Fripp to taki typ człowieka, który nawet jak coś obiektywnie śmiesznego zrobi, to nie jestem w stanie, mimo szczerych chęci, się śmiać. Nie wiem czemu, naprawdę.