Polska muzyka

Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21491
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Polska muzyka

Post 09 lip 2021 18:32

Zakładam wyczekiwany (głównie przez czarną reprezentację forum) temat o polskiej muzyce. Z początku miał to być temat tyczący się jedynie lat 90, bo głównym bodźcem do założenia go było odkrycie przeze mnie Jauntix, ale jeśli Mydżyn rzuca Krawczykiem, to widzę, że nie możemy się tu ograniczać. Zakładam zatem wątek ogólny, nie tylko dla tych, którzy lubią słuchać polskiej muzyki, ale też dla tych, którzy są do niej uprzedzeni. Niewykluczone, że coś Was przekona.

Jako zakładający temat, pozwolę sobie zacząć od Republiki i zaznaczę od razu - zdecydowanie bardziej podoba mi się Republika z lat 90, zwłaszcza mocno osobista Siódma Pieczęć i inspirowana nowszymi trendami (w tym DM) Masakra. Jeśli chodzi o bardziej cenione przez ogół lata 80, to gdyby udało im się skończyć trzeci album, być może byłby moim ulubionym. Zachowało się wiele dem w wersjach Republiki i jedno oficjalne Ciało, jeden z ich najlepszych kawałków

https://youtu.be/s7Ofsfhp1Zc

Kiedy zespół się rozszedł, całość materiału została nagrana na nowo i wydana na debiucie Obywatela GC, też piekielnie dobrej płycie.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 09 lip 2021 20:33

Hien pisze:
09 lip 2021 18:32
Z początku miał to być temat tyczący się jedynie lat 90, bo głównym bodźcem do założenia go było odkrycie przeze mnie Jauntix, ale jeśli Mydżyn rzuca Krawczykiem, to widzę, że nie możemy się tu ograniczać.
Heh, to akurat marna wymówka bo wspomniany Krawczyk to jak pisałem numer z roku 1997 więc idealnie wpasowywał się w epokę ;)

Podobnie nieco jak Skaldowie o których numerze "Chcę powrócić" pisałem niedawno na forum (89/90), ogólnie takie zapomniane numery lat 80-90-2000 chętnie będę wspominał tu myślę. Poza tym oba te numery są wyjątkowe bo to nowsze kawałki dwóch starszych już wykonawców w późnym etapie ich kariery.

Co do Republiki zaś to nigdy do końca nie było mi z nią po drodze poza kilkoma klasykami, a najbardziej jestem im wdzięczny za pokazanie światu Kai (Kayah) podczas ich koncertu Bez Prądu w roku 1993. Już chyba o tym pisałem jak przed laty późnym wieczorem natrafiłem na ten koncert w TV Polonia i jej występ mocno mnie urzekł, a ostatnio z sentymentu do tamtej chwili nawet kupiłem ten koncert na dvd :)

https://youtu.be/UqTVxLnMKEI
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21491
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 09 lip 2021 23:46

Kayah pierwszy raz widziałem w TV z wypasionym, kręconym w Stanach, klipem do Flecików, który wtedy (połowa lat 90), robił wielkie wrażenie. A potem wjechała Supermenka. Późniejsze rzeczy znam pobierznie, płyta z Bregovicem mi się nigdy nie podobała, bo nie przepadam za taką muzyką.

Jeśli chodzi o piosenkarki związane profesjonalnie i koleżeńsko z Ciechowskim, to bardziej cenię Steczkowską. Dziewczyna Szamana (autorstwa Grzegorza) to był konkretny przebój na poziomie. Początek brzmi wręcz jak numer Portishead, gdyby tylko dodać breakbeat.

https://youtu.be/eVapbhUdI34
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 10 lip 2021 21:57

Justyna bardzo dobra na produkcjach Ciechowskiego.

Dzisiaj z mojej nostalgicznej szufladki podrzucam Bajm "Jezioro Szczęścia", kiedyś wydawał mi się ot ckliwym babskim numerem dopóki nie doceniłem go od strony produkcji, fantastyczny vibe to ma:

https://youtu.be/BzWoQspCQSs
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 10 lip 2021 23:31

Jezioro szczęścia to jest nasze domowe Cocteau Twins, piękny numer. Generalnie z płyt Bajmu (szczególnie z okresu przełomu) może jeszcze coś ciekawego wyłowić, np. U stóp szklanych gór czy Żywe cienie.
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 lip 2021 20:27

Myślałem sobie przeglądając moje playlisty na youtube o różnych polskich numerach zabarwionych muzyką latynoamerykańską, jakaś bossa novą i wpadł mi taki kolejny w ucho to podrzucam.

Bemibek - Powrotna Bossa Nova (1993)

https://youtu.be/EFQZqyrv3cY

Natomiast z tych które mam zapisane na plejce są:

Bemibek - Podaruj mi trochę słońca (1972)

https://youtu.be/4rn42R63Xts

Wały Jagiellońskie - Ciebie brak (1981)

https://youtu.be/63QGS1GEUvo
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 sie 2021 22:29

Takie odkrycie niedawno, nie kojarzę tej Pani, ładna 80sowa balladka:

Beata Bartelik - Sen na pogodne dni

https://youtu.be/dnetd83XF6Q
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 14 sie 2021 02:24

Ostre przedawkowanie saksofonu w tym numerze, ale klimat taki jak w jednej z odsłon w klipie - piec, ciepło ogniska, spokojna posiadówka do tego - chyba najbardziej adekwatny pod odsłuch tego kawałka.

A ja zaproponuję... no właśnie taką efemerydę możliwą do zrodzenia się tylko w przełomie ustrojowym. Disco polo? No to jeszcze czas, gdzie nikt nie myślał o takim pojęciu. Profesjonalnie wyprodukowany, dobrze brzmiący dance, a do tego bardzo zróżnicowany pod względem kompozycji (to mówiąc o całej płycie). A przy tym teksty, autorem Kondratowicz, który pisał takie rzeczy jak Tyle słońca w całym mieście, Papierowy księżyc... no i Ciao Italia, Kiedy odchodzą w cień drzew czy Coraz wyżej właśnie. ;)

Top One - Coraz wyżej (1992)
https://www.youtube.com/watch?v=aiGqjFPA1Dg
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 14 sie 2021 08:13

Ciao Italia uwielbiam od zawsze. :D
Awatar użytkownika
mintaj
Posty: 4247
Rejestracja: 18 maja 2010 20:22
Ulubiony utwór: No na pewno nie somebody
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Kontakt
Strona WWW

Post 07 lis 2021 02:24

Nie boję się tego powiedzieć - Poniżej Krytyki to jedna z najlepszych płyt jakie słyszałem.
Za wszelkie wypowiedzi z mojej strony, poza tymi którymi mógłbym kogoś urazić, najmocniej przepraszam.

Samozwańczy CEO forumowego fanklubu Sydney Sweeney oraz Depeszwizji.

DEPESZWIZJA 9 - EDYCJA IMIENIA TAMARY ŁEMPICKIEJ
STATUS: ZBIERAM GŁOSY
TERMIN - 5 KWIETNIA
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21491
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 07 lis 2021 10:06

A czemu miałbyś się bać
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
mintaj
Posty: 4247
Rejestracja: 18 maja 2010 20:22
Ulubiony utwór: No na pewno nie somebody
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Kontakt
Strona WWW

Post 07 lis 2021 10:17

Boje się, że pewnego dnia ktoś mnie pomyli z Borysem Dejnarowiczem
Za wszelkie wypowiedzi z mojej strony, poza tymi którymi mógłbym kogoś urazić, najmocniej przepraszam.

Samozwańczy CEO forumowego fanklubu Sydney Sweeney oraz Depeszwizji.

DEPESZWIZJA 9 - EDYCJA IMIENIA TAMARY ŁEMPICKIEJ
STATUS: ZBIERAM GŁOSY
TERMIN - 5 KWIETNIA
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21491
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 07 lis 2021 10:20

No i to jest argument
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9037
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 07 lis 2021 12:03

Wczoraj bylem w dlugiej podrozy, bo przejechalem niemal poltora tysiaca kilometrow. No i po drodze sluchalem bardzo duzo Radio PiK. Czyli Pomorza i Kujaw. Alez mialem uczte. Nie pamietam juz wszystkich audycji jakie lecialy, ale rano byl koncert zyczen, ktory trwal 2h. Zyczenia dla 2 osob i piosenka. Czyli baaardzo duzo muzyki. Czego tam nie bylo...
Potem relacja z festiwalu kultury kujawskiej... melodia dla moich uszu. Byl tez program poswiecony pewnemu kompozytorowi z okazji 11 rocznicy smierci. To Marek Sart, chociaz naprawde nazywal sie jakos inaczej. Wogole nie slyszalem o czlowieku, a on komponowal muzykie m.in dla Niemena, Rodowicz, Gepert czy Polomskiego. Oczywiscie lecialy jego piosenki.
Byla tez audycja z Mariuszem Patyra. To nazwisko obilo mi sie kiedys o uszy. Facet jest wirtuozem skrzypiec, wykladowca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Bywal tez w Inowroclawiu. To sa moje strony w pl. Ale to wszystko to pikus... on 20 lat temu wygral konkurs Paganiniego jako jedyny Polak. Czapki z glow. Utkwilo mi cos jeszcze w pamieci: panie Shodanie, Patyra urodzil sie w Orzyszu.
No i wreszcie na koniec... lista przebojow, ktorej nie slyszalem ladnych pare lat 🙂
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 07 lis 2021 12:46

To ja ostatnio będąc w domu częściej znowu mam niewątpliwą przyjemność słuchać jeleniogórskiego Muzycznego Radia. W swojej jarmaczności jest absolutnie urocze, nie wiem kto ustala ramówkę i listy puszczanych utworów, ale to wymagałoby głębszych kulturoznawczych badań. W ostatniej godzinie m.in. Robert Rozmus, Cugowski, Maanam, Lady Pank, Kombi, a z zagranicznych jakiś mniej znany numer Sandry i współczesne remiksy Pink Floyd czy Jacksona. Totalny odjazd.
Awatar użytkownika
dejmien
Posty: 2823
Rejestracja: 20 paź 2006 15:50

Post 07 lis 2021 12:51

To brzmi jak zestaw rmfu czy zetki. Nic odbiegającego od "normy". Ogólnie nie słucham radia. Ani komercyjnych największych stacji, ani tych bardziej niszowych. Chyba, że jest jakaś audycja, która porusza konkretny, interesujący mnie wątek. I nie ma większego cringu niż słuchacz danej stacji, który ma możliwość wypowiedzi na antenie.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21491
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 07 lis 2021 12:57

Po 10 minutach już by mnie męczyło, że marnuje na to czas.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 07 lis 2021 12:59

Oj nie wiem, czy taki wieśniacko klubowy remiks Another Brick in the Wall poleciałby w RMFie obok Mówili na nią słońce, Nazaru i Ta noc do innych jest niepodobna. :D Nawet w nocnym paśmie polskim.

Inna kwestia, że leci to totalnie gdzieś z boku, ale skala losowości tej playlisty po prostu mnie zaskoczyła. To radio jest po prostu strasznym śmietnikiem jadącym na jakichś sentymentach.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21491
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 07 lis 2021 13:01

Dragon pisze:
07 lis 2021 12:59
To radio jest po prostu strasznym śmietnikiem jadącym na jakichś sentymentach.
To zdecyduj się, czy Muzyczne Radio, czy Trójka.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7938
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 07 lis 2021 13:02

Dragon pisze:
07 lis 2021 12:46
To ja ostatnio będąc w domu częściej znowu mam niewątpliwą przyjemność słuchać jeleniogórskiego Muzycznego Radia.
Gdzie jest Trójka?