[10's] Którą piosenkę lat 2010-tych każdy znać powinien?

Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

[10's] Którą piosenkę lat 2010-tych każdy znać powinien?

Post 26 lis 2019 21:18

Dostosowuję nazwę tematu do pozostałych bo slick i tak by ujednolicił dla porządku :D

Od siebie mam prośbę (jeśli Wam się chce), wrzućcie kilka numerów mijającej dekady (preferowałbym single, "przeboje") które uważacie za nie wiem... najlepsze, najważniejsze, najbardziej kojarzące Wam się z rokiem ich wydania - najlepiej po kilka kawałków na rocznik od 2010 do 2019.

Ja sam pomyślę i coś podrzucę potem a o single pytam zwłaszcza z nadzieją że najszybciej mi podejdzie :p
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 26 lis 2019 21:32

Zaznaczam, że wezmę udział, ale muszę nad tym usiąść, przypomnieć sobie co kiedy wyszło. Ale jedno wiem, to była mało spójna dekada. Może dopiero za kolejne 10 wyklaruje się jakaś perspektywa (tak było z 00s), ale póki wydaje mi się, że w 2010 słuchało się zupełnie innych rzeczy niż teraz czy 4 lat temu. Ale to taka uwaga poza tematem.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 26 lis 2019 21:39

Sam siedzę nad tym i ciężko. Możesz wrzucić po 2 na rok jak chcesz, trudno ukazać rok w jednym kawałku xd
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 26 lis 2019 21:45

Najpierw spiszę sobie esencję utworów, które wyszły w tej dekadzie, a potem sprawdzę czy zachowany jest zdrowy balans między latami. Muszę się zastanowić, które utwory były faktycznie ważne dla tej dekady (przynajmniej z młodej perspektywy) i wypada je znać. Rozumiem, że skupiamy się na mainstreamie?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 26 lis 2019 21:48

Wiesz czasem ciężko stwierdzić co jest mainstreamem a co nie, powiedzmy że mówimy o kawałkach raczej mających dość dużo wyświetleń na youtube (pow. 500 tys. a nie 25-50 tys. :p)
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 26 lis 2019 22:10

Ciężki dla mnie temat, bo nie dość, że nie słucham nawet ułamka nowej muzy co Wy, to jeszcze rok wydania danego utworu to już w ogóle ciężka sprawa. Ale spróbuję coś pomyśleć.
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 26 lis 2019 22:26

Ja mówię - jak Wam się chce/dacie radę, na luzie. Nie chodzi mi o przypominanie playlisty Eski sprzed paru lat tylko o Wasze spojrzenie na dekadę, patrząc wstecz na pewno każdy ma w głowie utwory które były szczególne w danych latach. I te 500 tys. to tak rzuciłem tylko, nie musi być aż tak, chodzi mi o coś dla mas po prostu (czyli możecie pisać tu wszyscy poza Melkim ;()
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 26 lis 2019 22:46

Czemu poza mną? ;(
Ja tam parę kawałków współczesnego popu dobrze odebrałem(właśnie - raczej popu niż muzyki idącej w stronę środka). Ja tam nie mam jakichś odchyleń w stronę niszową, tzn. Mam, ale nie psuje mi to oglądu tego, co gra radio.
Trochę by trzeba pomyśleć.
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 26 lis 2019 22:50

No dobrze, to pomyśl. Jakieś bangery z harfą na pewno znasz ;(
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 26 lis 2019 22:53

Nie no, takie Waiting for the Lifetime for ya raczej miałem na myśli, to jest mocny i mało inwazyjny przebój pop, o takich rzeczach myślałem ;(
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 27 lis 2019 06:15

Wypisujcie to po swojemu i ile chcecie, mi samemu się mnożą utwory ciągle ;(
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 27 lis 2019 11:15

stripped pisze:
26 lis 2019 22:50
No dobrze, to pomyśl. Jakieś bangery z harfą na pewno znasz ;(
Ależ skisłem xD
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 28 lis 2019 08:31

Pozwolę sobie na zachętę, to mi przyszło do głowy tak najbardziej (starałem się brać pod uwagę różnorodność). Link do playlisty a poniżej lista z komentarzami:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... ag9mTEURTf

2010:

J.Views "Salty Air" - w przemijającej dekadzie swoje 5 minut miała fala słonecznej, relaksującej elektronicznej muzyki nazywanej "chillwave" i to jeden z pierwszych takich numerów jakie znałem w tym stylu

Baths "Lovely Bloodflow" - glitch-hopowy przebój, świeże brzmienie wtedy

Duck Sauce "Barbra Streisand" - nie dało się uciec od Barbary w 2010 roku i dla mnie był jednym z miłych wyjątków spośród tych "mega zaraźliwych wychodzących z lodówki przebojów", wersja z teledysku moja ulubiona :)

2011:

Chase & Status "Blind Faith" - w muzyce króluje dubstep a w teledysku powrót do lat 90. i kręcenie VHSem - dubstep z mainstreamu przeminął ale lata 90. i VHSy zdominowały mijającą dekadę wizualnie dość mocno

Flight Facilities "Foreign Language" - początek tej dekady przyniósł też nową falę nu-disco, przez niektórych nazywaną "daytime disco", bazującą na słonecznym brzmieniu boogie początku lat 80 - jeszcze zanim Daft Punk wyskoczyło z Get Lucky ;)

SBTRKT feat. Little Dragon "Wildfire" - kiedy dubstep stał się post-dubstepem czyli dzieje szybkiego przemijania i ewoluowania trendów w elektronice

2012:

Chonabibe "Z muzyką być" - nie mogło zabraknąć tego numeru w moim zestawieniu, gatunkowo ni to rap ni r&b ani reggae, po prostu dobra muzyka i świetny refren, jeden z moich ulubieńców dekady i musiałem o nim wspomnieć choć mało kto zna

M.I.A. "Bad Girls" - jej najlepszy kawałek i teledysk

Major Lazer "Get Free" - jeszcze zanim Diplo i spółka poszli w full mainstream nagrali ten przyjemny lekki numer który chyba przysporzył artyście sporej popularności

2013:

Flume & Chet Faker "Drop The Game" - w 2013 roku poznałem mnóstwo świeżej muzyki, m. in. odkryłem elektroniczną scenę muzyki wonky z Australii i tych dwóch zajebistych kolesi (producent i wokalista)

Disclosure feat. Sam Smith "Latch" - 2013 rok to czas debiutanckiego longplaya Disclosure i początek nowej fali muzyki house atakującej listy przebojów, również jeden z pierwszych przebojów Sama Smitha, tutaj tandem doskonały

2014:

Katy B "Crying For No Reason" - trochę się zgapiłem z Katy B kiedy debiutowała w 2011 roku ale na jej drugi album czekałem niecierpliwie i okazał się mniej klubowy a bardziej popowy i przyniósł ten kawałek - cukierkową klubową balladę (?), mi kojarzył się z Precious wtedy :)

Route 94 "My Love" - numer roku, 2014 był rokiem wielkiego powrotu muzyki house, zwłaszcza deep house królował na listach a ten numer to magnum opus tamtej sceny klubowej


2015:

Kendrick Lamar "Alright" - ten Pan stopniowo rósł w siłę by w 2015 wypuścić wg mnie swój najlepszy album po którym stał się pierwszoligową gwiazdą

Major Lazer "Lean On" - nie będę udawał że tego nie było bo był to wielki przebój tamtego roku i z braku ciekawych albumów lukę wypełnił mi wtedy trochę longplay "Peace Is The Mission"

2016:

Gregory Porter "Holding On" - usłyszałem ten utwór rok wcześniej najpierw w wersji klubowej na albumie Disclosure, był hitem i jakież było moje zaskoczenie gdy usłyszałem oryginalną jazzową wersję która jest o ligę wyżej! Jeden z najlepszych numerów dekady

Childish Gambino "Redbone" - wielka zaskoczka co ten koleżka potrafi, piękny soulowy numer i dobry album po którym tylko podnosi wciąż poprzeczkę

Lady Gaga "Million Reasons" - pierwszy raz ta artystka mi czymś zaimponowała, świetna ballada, mam przy tym ciary

Jaden Smith "Fallen" - pierwszy jego numer jaki poznałem i w sumie niewiele więcej lubię ale był obiecujący i mocno wrył mi się w pamięć - a kowbojska stylówka jego ziomka w klipie przypomina mi Personal Jesus :D

2017:

Mrozu "Szerokie Wody" - kolejna spora zaskoczka dla mnie, mam album "Zew" na półce a ten numer to jego szczytowa forma, nie sądziłem usłyszeć jeszcze w radiu taki rasowy blues i to z PL

Otsochodzi feat. Taco Hemingway "Nowy Kolor" - mocne wejście Młodego Jana w mainstream i najbardziej wypasiony teledysk w historii polskiego rapu. A przy okazji ukoronowanie kariery Taco H.

The Weeknd feat. Daft Punk "I Feel It Coming" - Starboy tak jak i te dwa roboty mocno odcisnął swoje piętno na mainstreamie tej dekady a ta kolaboracja była tego ukoronowaniem

2018:

Mac Miller "Self Care" - w roku 2018 poznałem mnóstwo nowej muzyki i  paradoksalnie niewiele takiej którą uznałbym za wyjątkową, wg mnie słaby rok w muzyce i ten przygnębiający trochę numer (zwłaszcza w kontekście pozniejszego samobójstwa/przedawkowania autora) oddaje na swój sposób tą muzyczną depresję

Childish Gambino "Feels Like Summer" - w tym roku wydał również mocne ale przygnębiające "This Is America" ale zdecydowanie wolę wracać do letniaczka FLS trochę zalatującego klimatami "What's Going On" Marvina Gaye'a (słuchać w zestawieniu z wideoklipem koniecznie!)

2019:

Jungle "Casio" - Michael Jackson wiecznie żywy w popkulturze, świetny numer i choreografia w teledysku

Miley Cyrus "Mother's Daughter" - dobra produkcja, uzależniający hicik

Taco Hemingway feat. Dawid Podsiadło "W piątki leżę w wannie" - spotkanie na szczycie, królowie Torwaru w lekkim popowym wakacyjnym kawałku
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 28 lis 2019 20:15

Hmm, a miało być znane i lubiane. :/
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 29 lis 2019 10:26

No... Większość z tego ma miliony wyświetleń na YouTube, więc...?
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 29 lis 2019 11:50

To są znane kawałki, czasami tytuły i wykonawcy mogą wydawać się kosmosem, ale jak się włączy utwór, to jest automatycznie "aaaa, toooo".
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 29 lis 2019 14:09

No dokładnie, tyle że to zrobione przez pryzmat mojej perspektywy, czego ja słuchałem a nie co leciało w radiu, moje uszy są tak zaprogramowane że z natury odrzucają 90% tego co leci a radiu
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 29 lis 2019 16:32

stripped pisze:
29 lis 2019 10:26
No... Większość z tego ma miliony wyświetleń na YouTube, więc...?
No to widocznie ja jestem nie na czasie. :D
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 29 lis 2019 16:55

Nie marudź tylko sam coś zapodaj :)
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 03 gru 2019 13:36

Ja dużo bardziej tradycyjnie niż Stripped. :mrgreen:

2010

Ania Dąbrowska - Bang Bang (My Baby Shot Me Down),
Massive Attack - Splitting The Atom
Susanne Sundfor - The Brothel

2011

Julia Marcell - Matrioszka
Steven Wilson - Raider II
Maria Mena - Takes One to Know One
Emily Browning - Sweet Dreams

2012

Recoil - Inheritance
Susanne Sundfor - White Foxes

2013

London Grammar - Hey Now
M83 - Oblivion
Emily Browning - The Look In Your Eye
KULT - Prosto

2014

Sia - Chandelier
Röyksopp - Compulsion

2015

Susanne Sundfor - Darlings
Dave Gahan and Soulsavers - All Of This And Nothing
Twenty One Pilots - Stressed Out

2016

Ariana Grande - Dangerous Woman
Julia Marcell - Andrew
Julia Pietrucha - We Care So Much
KULT - Wstyd

2017

Susanne Sundfor - Undercover

2018

LSD - Genius

2019

Tim Bowness - I Go Deeper
Kwiat Jabłoni - Dziś późno pójdę spać

Połowę pewnie i tak zapomniałem.