Sounds of the Universe

Najlepszy utwór z SOTU?

In Chains
7
11%
Hole To Feed
2
3%
Wrong
12
20%
Fragile Tension
4
7%
Little Soul
1
2%
In Sympathy
5
8%
Peace
2
3%
Come Back
1
2%
Spacewalker
1
2%
Perfect
2
3%
Miles Away / The Truth Is
2
3%
Jezebel
2
3%
Corrupt
20
33%
 
Liczba głosów 61
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11537
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 12 maja 2021 17:28

Koledze się widać pomyliło który numer im robił Butch Vig :8
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16773
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 12 maja 2021 22:16

Ja dzisiaj przez 3h kosiłem trawę, a że mam w zwyczaju oczywiście robić takie rzeczy ze słuchawkami na uszach, to zapodałem sobie m.in. właśnie SOTU, żeby po raz kolejny się przyjrzeć tej płycie. Oto moje wrażenia.
Najlepszy na płycie oczywiście Corrupt. Ocena 10 nie budzi u mnie wątpliwości. Zagrywka gitarowa w refrenie, pomiędzy zaśpiewami Gahana, robi dla mnie cały utwór. To jest przegenialne.
W drugim szeregu za Corrupt są dla mnie utwory: Wrong, In Chains, Fragile Tension, Little Soul, Miles Away i Jezebel. Wrong kiedyś przeze mnie ignorowane od jakiegoś czasu wreszcie właściwie docenione. Kapitalny numer. In Chains, Miles Away, Little Soul i FT od początku lubiłem. I dalej lubię. Na Jezebel kiedyś troszkę narzekałem, ale ostatnio bardzo doceniam. Choć oczywiście nadal uważam, że aranż mógłby być jeszcze lepszy. W drugiej części utworu za bardzo sobie pofolgowali z niektórymi dźwiękami niepotrzebnie. Ale melodię Jezebel ma kapitalną, jedną z najlepszych w ogóle.
Wszystkim tym utworom dałbym lekką ręką oceny 8-9.
To była ta bardzo dobra strona SOTU. Potem już jest niestety gorzej.
W trzecim rzucie ustawiłbym utwory Hole to Feed, In Sympathy i Perfect. Nie są to wg mnie jakieś gnioty, ale na pewno szału też nie robią. Takie powiedziałbym zapychacze, choć jeszcze w miarę przyzwoite. Najlepszy z tej trójki In Sympathy, ale średnio podoba mi się refren i jest trochę niepotrzebnych dźwięków - przeszkadzajek. Te utwory oceniłbym tak w okolicy 5. Może 6 dla In Sympathy.
Dalej jest Peace. Nie razi mnie jakoś szczególnie, ale jednak obniża poziom płyty wyraźnie. Melodia, a szczególnie refren trochę dla mnie taka wieśniacka. Ocena 3 i nic więcej.
No i na końcu nieszczęsny Come Back. Kiedyś myślałem, że problemem jest aranż i ten irytujący od pierwszej do ostatniej sekundy dźwięk imitujący napieprzanie prętem w jakąś metalową rurę. Ale jednak nie to jest najgorsze. Najgorsza jest po prostu melodia. Tak beznadziejnej nie ma żaden inny utwór DM. Zawsze też lubiłem zaśpiewy na drugim planie Gora. Ale w Come Back nawet to w końcówce drażni, bo brzmi jak jakieś zawodzenie. No niestety, minęło od premiery SOTU 12 lat, a moja niechęć do CB się tylko powiększa.
O Spacewalker nie wspomniałem, bo szczerze mówiąc nie ma o czym. Taka sobie melodyjka, ani drażniąca, ani zachwycająca. Jest czy nie ma, dla mnie żadnej różnicy. Na pewno słuchając płyty nie czekam na nią niecierpliwie jak na Uselink czy Easy Tiger.
No więc tak to wygląda. Środek płyty nudny i męczący. Reszta bardzo dobra. No i mimo wszystko mam wciąż do SOTU spory sentyment.
Na pewno lubię SOTU bardziej od Delty.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8177
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 12 maja 2021 23:58

Melodia to jedno, ale to co się dzieje w Jezebel po wokalach Martina - i ta niepozorna partia basowa wychodzi do przodu i jeszcze więcej dźwięków się pojawia, przepyszny elektroniczny dżezik.
DEPESZWIZJA 13: EDYCJA LATAJĄCEGO DILDA 69 KLAUSA WIESE
STATUS: oczekiwanie na głosy
PRZESYŁKI: 3/8
FINAŁ: 23/24 maja
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9146
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 13 maja 2021 01:16

Shodan, pieknie to wypunktowales. Ja moze mam nieco inne opinie o poszczegolnych utworach i cos tam bym zamienil, a zwlaszcza In Sympathy z Perfect, ale bardzo swietnie to opisales. No i Delta... to dla mnie najslabsza plyta. Caly czas lezy w mojej dojrzewalni. Co nie znaczy, ze nie lubie, a miejscami wrecz uwielbiam.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 03 paź 2021 21:32

Wielokrotnie w ostatnim czasie słuchałem Oh Well i sam początek kawałka kojarzy mi się z remiksami Rush sprzed 15 lat. Też tak macie? Skojarzenie jest tak silne, że nie chce wyjść z głowy (chodzi mi o pierwsze kilka sekund w szczególności). I bardzo dobrze się tego słucha, taka muzyka relaksacyjna by Depeche Mode ;)
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16773
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 03 paź 2021 21:52

Myślisz, że ja wiem ja brzmi remix Rush sprzed 15 lat? :roll:
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21807
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 03 paź 2021 22:21

A czemu nie?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16773
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 03 paź 2021 22:23

Bo nie jestem takim fanatolem DM jak Ty.
Mimo odtwarzania ich utworów od lat jedynie w głowie. ;)
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8177
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 03 paź 2021 23:24

W ogóle nie mam takiego skojarzenia, ale je rozumiem. ;) Chciałbym mieć tak miłe skojarzenia z Oh Well... poza tymi singlowymi remiksami.
DEPESZWIZJA 13: EDYCJA LATAJĄCEGO DILDA 69 KLAUSA WIESE
STATUS: oczekiwanie na głosy
PRZESYŁKI: 3/8
FINAŁ: 23/24 maja
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21807
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 04 paź 2021 10:30

shodan pisze:
03 paź 2021 22:23
Bo nie jestem takim fanatolem DM jak Ty.
Mimo odtwarzania ich utworów od lat jedynie w głowie. ;)
Ja nie pamiętam tych remiksów ;)
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11537
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 paź 2021 12:21

Słuchając teraz ciągle SOTU przyszła mi do głowy myśl że powinni/mogli z tej płyty wypuścić takie single:

1. Corrupt
2. In Sympathy
3. Miles Away

Swoją drogą ostatnio pokazalem ten album koledze z pracy i gdy słuchaliśmy gdzieś przy In Sympathy ja mowie ze dla mnie to przebojowy numer a on że właśnie miał pytać kiedy jakieś single będą w końcu 🤦‍♂️potem nie mógł uwierzyć że Miles Away i Corrupt na singlu nie puścili
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21807
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 13 paź 2021 12:31

O ile Corrupt i Miles Away uwielbiam, to kompletnie nie widzę ich na singlu. Nie wiem w jakim radiu puszczano by te kawałki. Co by nie mówić o Wrong i Peace, to mają jednak te earwarmowe hooki (sorry za niepolszczyzne, ale od zawsze łatwiej mi operować obczyzną). Peace to typowa śpiewajka z tym refrenem. Rozumiem wydanie Hole To Feel (*nie poprawiam, wejdzie do kanonu imienia Czeza) bo to bująjący kawałek, podobnie Fragile Tension, bo w tamtym czasie była moda na takie numery. Mimo wszystko, lepsze byłoby In Sympathy, chociaż sukcesu by raczej też nie było. Od lat liczą się tylko pierwsze single, bo mają ten come back power. I cokolwiek by nie wyszło, to jakiś szum tam zrobi. Gdybym miał jeszcze wskazać jakiś typ na singla to byłby to Perfect.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11537
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 paź 2021 12:58

No ok wtedy jeszcze może patrzono na to pod kątem radia, ja sam chyba słyszałem Wrong kilka razy, niemniej chyba każdy przyzna że Corrupt to mocny numer do którego chetnie się wraca, jak myślę o tym albumie to Corrupt ewidentnie się wyróżnia, tylko musieliby jakoś skrócić to gitarowe solo czy może nawet wyciąć albo na nim fade out (wyciszenie) zrobić. To i MA to bujające numery, Wrong przy nich to trochę męczybuła
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11537
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 paź 2021 13:05

Jeśli znajdę czas to może pobawię się jeszcze moim edytorem audio i zmajstruję kiedy potencjalny edit do radia, moim zdaniem Corrupt pasowałby spokojnie na 1 singiel jak I Feel You i Barrel of A Gun wcześniej, nie zdziwilbym się gdyby wybierali między nim a Wrong i po prostu padło na Wrong
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9146
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 13 paź 2021 13:07

Od zawsze powtarzam, ze Corrupt to petarda i zrobi miazge, gdziekolwiek sie pokaze. Na pewno dala by rade jako singiel. A ja cieszylem sie jak dziecko, gdy uslyszalem Corrupt na ostatniej trasie, bo szczerze nie wierzylem, ze to kiedys zagraja.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16773
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 13 paź 2021 13:45

Wrong to dla mnie idealny singiel. Ale Corrupt też mógłby nim być.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21807
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 13 paź 2021 14:01

Ale robiąc radio edity Mudżyn, to tylko skszywidzisz te kawałki. To nie długość stanowi o ich niesinglowości, więc kastrowaniem uczynisz tylko szkody.
IMO, tak jak pisałem, w przypadku DM tylko pierwsze single mają jakąś moc przebicia, i tym singlem mógłby być tak naprawdę każdy numer płyty, bo popularność płynie na powrocie istotnego zespołu, a nie faktycznej przebojowości utworu. Na tle tego czego ludzie słuchali w 2009, to naprawdę niewiele mogłoby tutaj zawojować w takiej kategorii.

EDIT: mogę się zgodzić, że Corrupt zadziałałby jako singiel, ale tylko pod warunkiem, że byłby wydany jako pierwszy.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11537
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 paź 2021 16:19

Ale ja lubię się bawić edytorem i to wiadomo nie od dziś a jeśli mogę tym uruchomić komuś wyobraźnię przy okazji to tym bardziej
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8177
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 13 paź 2021 18:14

SOTU to pierwsza z ich wybitnie niesinglowych płyt. Naprawdę równie dobrze można byłoby wypuścić wszystko poza instrumentalami oczywiście. Sam Wrong już byłby wystarczający.
DEPESZWIZJA 13: EDYCJA LATAJĄCEGO DILDA 69 KLAUSA WIESE
STATUS: oczekiwanie na głosy
PRZESYŁKI: 3/8
FINAŁ: 23/24 maja
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11537
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 paź 2021 20:53

To był czas transformacji gdy artyści z radia i tv zaczęli przechodzić do internetu na dobre, myślę że inaczej w późniejszym czasie zastanowili by się dwa razy nad swoimi wyborami ale już nie musieli i stąd takie single jak Should Be Higher czy Cover Me
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup