Najlepsza okładka albumu

Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16515
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Re: [GŁOSOWANIE] Najlepsza okładka albumu

Post 23 paź 2019 08:05

Ja nawet nie wszystkie powyższe kojarzę. :roll:
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 08:06

To może zróbmy osobną kategorię albumy i osobną na kompilacje i live?
Z prostej przyczyny, że jest tego za dużo na raz i się posramy układając to.

Slick, chodzi Ci o wydanie 93 z wykadrowanym łabędziem? Bo niektóre wydania US miały też taką okładkę jak UK. Jest śmietnik w tym.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 08:07

shodan pisze:
23 paź 2019 08:05
Ja nawet nie wszystkie powyższe kojarzę. :roll:
Jest internet Shodan ;)
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
slick
Posty: 6732
Rejestracja: 15 lis 2004 17:36
Ulubiony utwór: Everything Counts
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt
Strona WWW Twitter YouTube

Post 23 paź 2019 08:09

Hien pisze:
23 paź 2019 08:06
Slick, chodzi Ci o wydanie 93 z wykadrowanym łabędziem? Bo niektóre wydania US miały też taką okładkę jak UK.
https://www.depmod.com/albums/speak_and ... index.html

To wersja z "pełnym łabędziem" została wydana tak późno? :o
Hej, jeśli masz problemy z logowaniem na forum to spróbuj z przypomnieniem hasła. Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się ze mną. Postaram Ci się pomóc. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 08:11

"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 23 paź 2019 08:21

Jak sie za bardzo rozmydlimy to nie bedzie punktacji od 1 do 14, czy powiedzmy 17 ale do 300. Uwazam ze np Violator to Violator. Czy roza jest cala, polowka, czerwona zielona czy sraczkowata to jest Violator i tyle. A jak ktos chce to niech sobie skojarzy swoja wersje okladki z plyta. No ale to tylko moje zdanie.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 08:22

Nie no, liczymy albumami, więc jak ktoś głosuje za jakąśtam wersją, to po prostu dopisze (ja mam zamiar uargumentować każdy wybór).
Pytanie, czy robimy te dwie kategorie "albumy" i "reszta", czy jednak większość jest przeciw i jedziemy z samymi albumami?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 23 paź 2019 08:25

Jesli chodzi o mnie to rozwazam opcje zaglosowania tylko na 6 okladek zastanawiam sie czy na tym nie poprzestac. Bo reszta to dla mnie bez roznicy. Takze robta co chceta
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 08:29

Dobra, bo widzę, że tendencja jest raczej w stronę "siusiak z tym". Może zostaniemy przy samych albumach, a jak ktoś będzie chciał to może dorzucić pozakonkursowo parę okładek, które uważa za dobre lub lepsze. Stripped?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11329
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 23 paź 2019 09:09

Głosujmy za albumami studyjnymi na razie na zasadzie punktacji 1-14. Wg mnie powinniśmy oceniać pełną okładkę Speak & Spell a nie kadrowaną która jest jakby drugą wersją tamtej. Ogólnie liczy się koncept, na Violatorze jest róża, na S&S łabędź - nieważne w jakiej wersji.

Poza tym niech każdy wypisze po 1 najlepszej Waszym zdaniem okładce live i 1 okładce kompilacji. Hm?
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16515
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 23 paź 2019 09:10

Zgadzam się.
Czez pisze:
23 paź 2019 08:25
Jesli chodzi o mnie to rozwazam opcje zaglosowania tylko na 6 okladek zastanawiam sie czy na tym nie poprzestac.
No patrz następny buntownik.
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11329
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 23 paź 2019 09:22

slick pisze:
23 paź 2019 08:04
Speak & Spell w wersji amerykańskiej ma zupełnie inną (wg. mnie lepszą) okładkę. .
Z tego co patrzę po Discogs to w 81 wszędzie był pełny łabędź a kadrowany pojawił się potem?
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 23 paź 2019 09:45

Shodan, nie ze buntownik. Oddam glosy na wszystkie albumy. Tak jak napisalem, tylko sie zastanawiam :D
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 09:48

Ok, to jedziemy, po kolej od najniższej oceny (spokojnie Stripped, na dole jest wersja uproszczona żeby Ci było łatwiej liczyć):

1 pkt dla "Playing The Angel". Nie za bardzo mam co pisać. Okładka niezrozumiała dla mnie ani na poziomie konceptualnym, ani estetycznym. Chyba najgorsze wrażenie robi tu po prostu infantylny wydźwięk, który kompletnie nie pasuje do płyty, która w dużej mierze jest raczej mroczna.

2 pkt dla "Sounds Of The Universe". Jedna z moich ulubionych płyt Depeche Mode, ale na obronę okładki nic nie mam. Potrafię docenić pomysł od strony gołego konceptu i minimalizm wykonania (lubię takie rzeczy), ale ostatecznie to po prostu nie wygląda dobrze. Kolory są irytujące, a szare tło nie pomaga. Wersja z czarnym tłem jest trochę lepsza, ale nadal szału nie ma. Wersja deluxe boxowa jest ok, ale to jednak co innego.

3 pkt dla "Construction Time Again". Jako zdjęcie samo w sobie jest ok, jako okładka DM, to po prostu trochę mnie cringuje. Wiem co ona miała uwypuklić, ale ostatecznie bardziej mnie to bawi niż mi się naprawdę podoba.

4 pkt dla "Some Great Reward". Podobnie jak wyżej, rozumiem pomysł, ale wykonanie trąci tandetą i photoshopowymi, stockowymi fotami ze stron ala "starzy ludzie na facebooku". Chyba trochę za bardzo chcieli zwizualizować ten romantyzm z industrialem w tle.
Jak dla mnie zbyt tanie w abstrakcyjności, zbyt dosłowne.

5 pkt dla "Black Celebration". Ok, co my tu właściwie mamy? Zastanawiam się nad tym od prawie 20 lat. Stockowa korpo fota? Jakiś budynek, wklejone na dole tulipany, jakieś... no nie wiem co... Wewnętrzna część okładki dalej trochę więcej contentu, zbiór symboli, itd. I ta strona w zasadzie ratuje Black Celebration przed niższą pozycją. Pomysł i wykonanie są tu dla mnie kompletną zagadką, ale całość robi klimat i za to 5 pkt.

6 pkt dla "Spirit". Prosty symbolika, prosty rysunek. Nieco lepszy w wykonaniu niż Sounds Of The Universe, ale ma przynajmniej konkretny kontekst, jak zresztą cała płyta. W takim układzie, koncept góruje nieco nad wykonaniem i ostatecznie daje to pozycję za 6 pkt. Jest ok.

7 pkt dla "Delta Machine". Nie mam zielonego pojęcia co tam się dzieje w tle i co to ma oznaczać. Podobny scenariusz jak przy BC, ale tu kolorystyka i pomysł na napis (duży fajny napis) podoba mi się bardziej. Przyjemnie się patrzy na tę okładkę, bez zrozumienia tego o co w niej w ogóle chodzi.

8 pkt dla "A Broken Frame". Świetny obraz, dobra robota BG. Jako okładka może nie koniecznie ma sens i trudno nie odnieść wrażenia, że po prostu walnięto coś ładnego żeby było ładne. Ale to już i tak sporo.

9 pkt dla "Music For The Masses". Doskonały pomysł z megafonami. Fajna symbolika, pociągnięta potem w klipach Antona. Kompozycja okładki, pisakowy kolor oraz font też mi się podobają. Dobry kontrast kolorów między megafonami, niebem a resztą.

10 pkt dla "Violator". Lubie minimalizm i to jest chyba najlepsza okładka DM pod tym względem. Niby nic specjalnego, róża na białym tle, ale estetyczne wrażenia są srogie. Zwłaszcza pełna wersja (którą przez lata miałem tylko na kasecie) z przepołowioną różą wygląda doskonale. Kolorystyka, kompozycja, wszystko tutaj mi siadło.

11 pkt dla "Songs Of Faith and Devoation". Jedyna okładka z fotkami członków zespołu, bardzo dobra. Tak skomponowana, że te ryje nabierają większego znaczenia, niż na np. Catching Up (też dobra okładka btw). Ma się wrażenie, że to część jakiegoś kolażu, a nie casualowe foto zespołu. Kolorystyka mnie tu chyba kręci najbardziej.

12 pkt dla "Ultra". W kontekście tego w jakim wtedy zespół był stanie, prostota i bezpośredniość okładki "Ultry" mnie kupuje. Pamiętam jak gdzieś czytałem, że zależało im aby tytuł był po prostu mocny, bez jakiegoś większego znaczenia i głębi w nim zawartej. I ta okłądka współgra z tym konceptem. Gruby, wielki, nieprzeoczalny, wręcz natarczywy napis ULTRA i niewiele więcej. Ładne i z pomysłem.

13 pkt dla "Excitera". Falliczny przekaz okładki w konotacji z tytułem jest oczywisty, ale mnie Exciter po prostu uspokaja (taki paradoks). Odkąd dostałem kasetę z tym albumem, zawsze lubiłem spoglądać sobie na okładkę. Trochę przewrotna w stosunku do zawartości płyty, ale ostatecznie nie mogło być bardziej pasującego zdjęcia.

14 pkt dla "Speak & Spell". Tak, łabędź z firanką na głowie. Nawet sam autor przyznał, że nie miał pojęcia co tak naprawdę robi, ale potrafię się gapić na to zdjęcie jak zaczarowany. Ostatecznie, liczy się efekt końcowy. Totalnie abstrakcyjna sprawa, w żaden sposób nie związana z zawartością płyty i z zespołem, który na tamtym etapie praktycznie nie miał żadnej wizualnej tożsamości. Ale robi robotę.

Wersja krótka:

1 PTA
2 SOTU
3 CTA
4 SGR
5 BC
6 Spirit
7 Delta Machine
8 ABF
9 MFTM
10 Violator
11 SOFAD
12 Ultra
13 Exciter
14 S&S

honorowo:

Singles 86 > 98 - doskonały pomysł i doskonałe wykonanie. IMO trochę throwback do megafonów z MFTM, czyli te wyświetlacze podróżujące po różnych tłach. Prosty pomysł, dobrze współgra z rozliczeniowym charakterem składanki i po prostu cieszy oko.

SOFAD Live - przez lata zastanawiałem się co w ogóle jest na okładce. Zacząłem już wymyślać niestworzone rzeczy, patrząc na okładkę pod każdym możliwym kątem. I wtedy dopiero obejrzałem Devotionala i tajemnica Sagalii została wyjawiona - kosmonauta...
Ale za odblokowanie mojej wyobraźni i rozruszanie którejśtam półkuli mózgowej (jakie ja pomysły na to miałem), leci honorowe wyróżnienie.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11329
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 23 paź 2019 10:05

Okładki:

Sounds of the Universe 1 (bez polotu)
Delta Machine 2 (bez polotu, ale wolę zdjęcie)
Spirit 3 (trochę słaba ale pasuje do płyty)
Playing The Angel 4 (sentyment do feathermana, ostatni rozpoznawalny symbol)
A Broken Frame 5 (ładna ale dla mnie zbyt posępna na ten album)
Black Celebration 6 (chaotyczna)
Ultra 7 (fajna czcionka, kolor i brud okładki)
Speak & Spell 8 (plastik i kicz, podoba mi się ciepła barwa tła)
Construction Time Again 9 (adekwatna do płyty)
Violator 10 (klasyka, ale zbyt pusta i ciemna jak dla mnie)
Music for the Masses 11 (fajne zdjęcie, mogłoby być ciut większe)
Exciter 12 (cieplutkie zdjęcie, przyjemne dla oka)
Songs of Faith and Devotion 13 (lubię czcionkę i ten fiolet, są zdjęcia chłopaków, czerwona obramówka też zmienia rozłożenie akcentów, nie jest tak pusto jak na Violatorze)
Some Great Reward 14 (dobre zdjęcie robi robotę, oddaje klimat trudnych, niepewnych lat 80. w industrialnej Wielkiej Brytanii)

Najlepsza okładka live: 101 (klasyka)
Najlepsza okładka kompilacji: The Singles 86-98 (ot fajne zdjęcie, przyjemne kolory)

@Hien - widzę że nie ja jeden miałem problem z rozszyfrowaniem okładki Sofad Live, przez długi czas myślałem że to kurza łapka xD
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21494
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 paź 2019 10:18

Człowieku, czego ja tam nie widziałem. Przez chwilę myślałem, że to może Martin, ale focony jakoś od spodu, albo ktoś inny kto właśnie się wywraca, albo coś. Potem myślałem, że to ręka, albo kwiat wychodzący z jajka.

Shodan, nie wygląda Ci to trochę jak facehugger wyskakujący z jaja?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16515
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 23 paź 2019 10:27

Czemu nie?
Widzę, że myśli cały czas krążą Ci wokół alienów. Widzisz ich nawet na okładkach DM. :D

Sounds of the Universe - 1
Delta Machine - 2
Spirit - 3
Playing The Angel - 4
Ultra - 5
Exciter - 6
Music for the Masses - 7
Some Great Reward - 8
Songs of Faith and Devotion - 9
Violator - 10
Black Celebration - 11
Speak & Spell - 12
Construction Time Again - 13
A Broken Frame - 14

Najlepsza okładka live: 101
Najlepsza okładka kompilacji: The Singles 86-98

Generalnie podobają mi się okładki starych płyt, bez zastanawiania się, czy cokolwiek symbolizują, czy nie.

A tak w ogóle to chyba nie widzieliście jeszcze brzydkich okładek.
https://hiro.pl/30-najgorszych-okladek- ... i-80-tych/
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 23 paź 2019 17:52

No to juz teraz widzielismy ;)

1 punkt Delta Machine
2 SOTU
3 PTA
4 Spirit
5 Ultra
6 S&S
7 SOFAD
8 Black Celebration
9 MFTM
10 Exciter
11 Some Great Rewards
12 Construction Time Gain
13 A Broken Frame
14 Violator

Live 101
Kompilacja Singles 86-98
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 23 paź 2019 18:38

Na pewno single powinny mieć osobną kategorię, tak samo różne remixy, best ofy i inne takie cuda. Bo ciężko to porównać z albumowymi. Zgryz jest za to przy SOFAD Live.
shodan pisze:
23 paź 2019 10:27

A tak w ogóle to chyba nie widzieliście jeszcze brzydkich okładek.
https://hiro.pl/30-najgorszych-okladek- ... i-80-tych/
Przypomniał mi się legendarny Wasnatch i jego Front to Back ;(

Ja się jeszcze muszę zastanowić, głos będzie jutro.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7944
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 23 paź 2019 19:52

Będzie osobna dla okładek singli? :D Jak dla mnie ciekawsze zadanie niż w przypadku płyt.

Wybieram pod kątem bardziej tego, jak bardzo korespondują z muziczką i z moim odbiorem

14 pkt - Violator
13 pkt - SOFAD
12 pkt - Exciter
11 pkt - Ultra
10 pkt - Black Celebration
9 pkt - Playing The Angel
8 pkt - Spirit
7 pkt - SGR
6 pkt - CTA
5 pkt - A Broken Frame
4 pkt - Speak & Spell
3 pkt - Music for the Masses
2 pkt - Sounds of the Universe
1 pkt - Delta Machine

Oczywiście 1 pkt dla Delty nie oznacza, że okładka nie budzi żadnych emocji - każda mniej lub bardziej mi się podoba, często nawet te niżej podobają mi się bardziej od tych wyżej, ale pewne dodatkowe walory przeważają w paru przypadkach (lub po prostu mój związek z samą muzyką jest zbyt silny).