Depeche Mode w 5.1

Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Depeche Mode w 5.1

Post 19 maja 2021 22:14

Przygotowuje temat pod dyskusję na temat Depeche Mode w 5.1 chociaż nie do końca. Kto ma kino domowe, ten już pewnie słuchał, ale jeśli ktoś nie ma okazji, lub/i ma ochotę zagłębić się w to, co ciekawego tam jest, to przygotowuje wycinki stereo konkretnych kanałów. Wytłumaczę krótko co robię.
Utwory w 5.1 mają 5 kanałów z muzą i jeden z basami dla subwoofera. Powiedzmy, że są sobie kanały a, b, c, d i e. Tworzą one jakby podwójne stereo + wokal. Kanały a i b zawierają zazwyczaj to co generalnie słychać, ale czasem w bardzo uproszczonej, suchej formie. Kanał c zazwyczaj zawiera wokal i jakieś drobne fragmenty muzyki, zależy od utworu. Czasami w momentach kiedy nie ma wokalu, ten kanał zawiera też różne leady. Najciekawsze są kanały d i e. Tam zazwyczaj pochowane są wszelkie rewelacje, których w zwykłych wersjach 2.0 nie słychać. Ja izoluję kanały d i e oraz najczęściej dodaję odrobinę ściszone c, żeby był lepiej słyszalny wokal oraz pewne inne elementy. Efekty bywają zdumiewające, ale nie zawsze. Mam w tej chwili przerobionego całego Violatora i chciałbym żebyście też posłuchali, i żebyśmy mogli o tym pogadać. Czasami bawię się bardziej i wybieram pojedyńcze elementy, a potem sklejam. Do takich miksów jednak dojdziemy potem.

I teraz pytanie do Slicka, jak ze wstawianiem linków tutaj? Kiedyś mieliśmy wydzielone forum z plikami tylko dla użytkowników z dostępem, ale tego już nie ma. Nie chce chamsko piracić, ale może gdybym wstawił link z zahasłowanym rarem, do którego hasło znają tylko zainteresowani, to by przeszło? Dał bym link do dropboxa i każdy by sobie ściągał. Nie chce się bawić w wysyłanie linka na PW, bo zaraz się zejdą ludzie spoza naszego grona i zapchają mi skrzynkę. Jeśli opcja z linkiem w temacie nie jest opcją, to wymyślimy coś innego.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16605
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 19 maja 2021 22:40

Kiedyś Jari wstawił kilka próbek z SOFAD i było to nad wyraz ciekawe. Więc czekam na więcej Hien.
Niestety nie mam sytemu 5.1.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 19 maja 2021 22:49

Polecam, to nie jest droga impreza. Ale tak naprawdę wystarczy ściągnąć te płyty w wersji 5.1 we flac i otworzyć w audacity, żeby zacząć się bawić w odkrywcę. Każda płyta ma jakieś smaczki, ale najwięcej albumy od BC do Excitera.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9071
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 20 maja 2021 00:47

Hien, ja chetnie poslucham.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 20 maja 2021 23:28

Slick się nie odzywa, to możemy zrobić eksperyment, wrzucę linka jutro na godzinę (lub jak wszyscy dacie znać, że ściągnęliście) i potem wywalę. Pytanie tylko, kto jest chętny, bo odezwały się całe dwie osoby.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
slick
Posty: 6743
Rejestracja: 15 lis 2004 17:36
Ulubiony utwór: Everything Counts
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt
Strona WWW Twitter YouTube

Post 20 maja 2021 23:45

Jestem chętny, ale o co konkretnie pytasz? Plus nie chcę, aby jakieś problemy z prawami autorskimi sie tu pojawiły. Będziesz to wrzucał na jakąś platformę z linkiem w poście?
Hej, jeśli masz problemy z logowaniem na forum to spróbuj z przypomnieniem hasła. Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się ze mną. Postaram Ci się pomóc. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8020
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 20 maja 2021 23:50

W ramach jakiegoś "tajne przez poufne" będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 20 maja 2021 23:50

No tu pytałem i proponowałem ewentualne rozwiązania
Hien pisze:
19 maja 2021 22:14
I teraz pytanie do Slicka, jak ze wstawianiem linków tutaj? Kiedyś mieliśmy wydzielone forum z plikami tylko dla użytkowników z dostępem, ale tego już nie ma. Nie chce chamsko piracić, ale może gdybym wstawił link z zahasłowanym rarem, do którego hasło znają tylko zainteresowani, to by przeszło? Dał bym link do dropboxa i każdy by sobie ściągał. Nie chce się bawić w wysyłanie linka na PW, bo zaraz się zejdą ludzie spoza naszego grona i zapchają mi skrzynkę. Jeśli opcja z linkiem w temacie nie jest opcją, to wymyślimy coś innego.
Ale jestem otwarty na propozycje żeby nie było jakiegoś przypału.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
slick
Posty: 6743
Rejestracja: 15 lis 2004 17:36
Ulubiony utwór: Everything Counts
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt
Strona WWW Twitter YouTube

Post 21 maja 2021 00:01

Ajjj, nie widziałem. Daj mi dzień, dwa na zastanowienie. W najgorszym wypadku możemy zrobić dział na forum na hasło. A te wszyskie soundcloudy? Tam tego nie można hostować?
Hej, jeśli masz problemy z logowaniem na forum to spróbuj z przypomnieniem hasła. Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się ze mną. Postaram Ci się pomóc. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 21 maja 2021 00:27

Nie, za dużo tego będzie żeby wrzucać na SC. Dobra, nie będę robił problemu, roześlę to w privach (tylko mi nie odpisujcie na te wiadomości), ale trzeba zrobić jakąś listę uczestników.
Zakładam, że wszyscy którzy się tu wypowiedzieli, są chętni + Mudżyn mi się deklarował. Jeżeli ktoś jeszcze chce z aktualnie aktywnej ekipy: Melki, Góral, Neo, to dawajcie znać w tym temacie. Nowym użytkownikom, czy randomom, którzy teraz nagle zaczną się udzielać, nie wysyłam.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 21 maja 2021 00:58

Ja jestem chętny, tak.
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9071
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 21 maja 2021 08:27

No to przyklepane 😁
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11398
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 21 maja 2021 08:54

Dawaj priwy
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
slick
Posty: 6743
Rejestracja: 15 lis 2004 17:36
Ulubiony utwór: Everything Counts
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt
Strona WWW Twitter YouTube

Post 21 maja 2021 12:50

To mi też.
Hej, jeśli masz problemy z logowaniem na forum to spróbuj z przypomnieniem hasła. Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się ze mną. Postaram Ci się pomóc. :mrgreen:
Awatar użytkownika
dejmien
Posty: 2834
Rejestracja: 20 paź 2006 15:50

Post 21 maja 2021 14:30

Podpinam się. Kiedyś udało mi się przesłuchać Excitera w 5.1 na kinie domowym i zajefajnie było sprawdzać każdy dostepny głośnik z osobna. Faktycznie można sporo nowego odkryć.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 21 maja 2021 20:54

Ok Panowie, linki poszły.

Dostaliście paczkę z dwiema wersjami albumu, V1 to kanały, które opisywałem wcześniej jako d i e, a V2, to kanały a i b. D i e mają jeszcze doklejony kanał c, bo na Violku jest tam w większości numerów tylko wokal lub jakieś rzeczy, które się powtarzają.

V1 odkrywa najwięcej rzeczy spod spodu, V2 mniej, ale po latach słuchania tej płyty, to może być i tak ciekawe doświadczenie.
Przy SOFDzie będą prawdopodobnie 3 wersje płyty, bo kanał c wydzielę kompletnie.

Jedne utwory są ciekawsze, inne mniej. World In My Eyes ma ciekawie podzielone dźwięki. Sweetest Perfection odkrywa trochę więcej slide gitary w klimaksie i przede wszystkim bardzo wyraźny woal Gahana pod koniec (w wersji V1). W wersji V2 słychać pod koniec lepiej fajne elektroniczne arpeggio. Personal raczej rozczarowuje, dużo tu nie ma odkrywania. Halo jest ciekawe, parę brzmień ukryło się w refrenie. Waiting For The Night, zwłaszcza na końcu, jest trochę mroczniejsze. Enjoy, podobna sytuacja jak w WIME. Policy ma taką śmieszną piszczałkę pod głównym riffem klawiszowym (w "refrenie"), słychać w wersji V1. Blue Dress ma rozdzielony bas i kilka drobnych smaczków. Clean, do czego już kiedyś doszliśmy, ma pogrzebaną pod głównym riffem gitarę hawajską i w V1 ją doskonale słychać. Sporo tutaj różnych drobiazgów, o których nie wspomniałem, ale trzeba na spokojnie posłuchać.

Ostrzegam, że czasami może drażnić natura takiego rozdzielonego 5.1 czyli braki w instrumentach, wokal z oddali, wokal i instrumenty idące niezgodnie z rytmem, itd. To jest materiał poznawczy i tak go trzeba traktować. Jak obadacie, to będziemy mogli sobie o tym pogadać. Jeżeli ktoś chce wszystkiego kanały jakiegoś kawałka osobno, to mogę też dostarczyć. SOFAD ma jeszcze więcej ukrytych brzmień i będzie następny.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9071
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 21 maja 2021 21:22

Hien, ja to bym Cie poprosil o jeden kawalek, jesli mozna.
Shake The Disease.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21588
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 21 maja 2021 21:37

Nie wiem, czy mam Shake'a w 5.1, bo to nie jest utwór z albumu, a tylko te były wydane w DTS.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9071
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 21 maja 2021 22:58

Spoko, nie ma zadnego problemu.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11398
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 24 maja 2021 20:18

Z takich rzeczy co póki co rzuciły się w ucho z kanałów d i e:

W WIME różne dźwięki w refrenie których w ogóle nie słychać normalnie (takie jakby... blachy czy coś heh)

W Sweetest Perfection ta elektronika fajnie brzmi, jakby zajeżdżała Alanowym "Bloodline" i w sumie logiczne

W Halo w refrenie - czy tam jest synth z refrenu Policy Of Truth????
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup