Hip Hop

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 27 cze 2021 18:23

I co z tym rapem Panowie?
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 27 cze 2021 18:41

Nie przedarłem się jeszcze przez połowę linków, które dałeś.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 27 cze 2021 18:44

Meh. Nie trzeba od razu wszystkiego, wystarczyło sprawdzić Matę i napisać czy bangla numer czy nie bałdzo
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7941
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 27 cze 2021 21:27

O Macie coś tam napomknąłem, ale jeszcze w nocy mogę coś naskrobać o reszcie ze swoimi propozycjami ;)
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 30 cze 2021 07:47

Dajesz Dragon, podrzucaj co Ci w głowie siedzi
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 30 cze 2021 11:49

Ja jedynie w stosunku do 52 Dębiec miałem kiedyś chwilę słabości.
A tak w ogóle to żeby nie było że ja tu jestem jakiś wróg rapu - nie mam nic do np. Eminema czy innych czarnych raperów z USA. Ale rodzimych gadaczy nie toleruję.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7941
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 01 lip 2021 10:52

Hmm, wróciłem jeszcze do linków podsyłanych przez Mudżyna wyżej. Szanuję PRO8L3M, ale zdecydowanie do polubienia potrzebowałbym wiele więcej odsłuchów i to bardziej całych mixtape'ów, bo co łapię fragmenty, to jakoś niespecjalnie to kupuję... a podobno najnowsze płyty to już jest mocny spadek formy.

KPSN? Nie znam człowieka, ale czuć inspirację, czuć te ciągoty oldschoolowe, Noona ostatecznie w tym tak wiele nie ma, ale co ciężki gatunkowo komplement potrafi zrobić, to wiadomo. "Mój lot" bardzo przyjemnym numerem jest, choć trochę ten zabieg z refrenem przypomina mi tego typu manewry:

https://www.youtube.com/watch?v=fmdJmdRMtSY
(Sokół/Marysia Starosta - Nie padnę)

No nie będę ukrywał, że nie jestem wielkim wielbicielem i koneserem rapu, raczej trzymam się swoich sentymentalnych ciągotek i wracam do tego, co lata temu słuchałem, ale staram się to przełamywać i szukam. Większe wrażenie robiła na mnie ostatnio zagranica, ale rodzime podwórko też potrafiło mnie pozytywnie zaskoczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=hTpsB2q2vuA
(obowiązkowo powrót do Żyta/Noona, tutaj Ladk Zdrj, czyli imo najlepsza rzecz na płycie obok Diabła ubierającego się w Stone Island)

https://www.youtube.com/watch?v=8bylhN-OZQM
(no tutaj to jest mocno blokerski zwrot, jak ktoś nie podchodzi do Firmy i innych projektów z dystansem to się mocno odbije... Ćpaj Stajl to taka może bardziej hipsterska, współczesna wariacja na ten temat)

https://www.youtube.com/watch?v=hydilZqltYA
(mój ulubiony Ciechowski, czyli Telefony wspaniale przetworzone by Mobbyn - Belmondziaka również trzeba traktować w określony sposób, inaczej nie ma się po co za to zabierać)

https://www.youtube.com/watch?v=iLIdVUyiGtY
(a z zupełnie innej strony słynny mieszkaniec Szczecina... chyba tylko na "Cztery i pół" zbyt wielu świetnych numerów nie znalazłem; poza tym ta kreatywność historii, bogactwo języka, humor, no i klimatyczne, niepowtarzalne bity Webbera - tu podsyłam "Woodstock 89")

https://www.youtube.com/watch?v=hy4fCPFSBns
(z Guralem jest skomplikowana historia, ale i bardzo długa... to w sumie pierwszy raper jakiego świadomie słuchałem będąc jeszcze naprawdę niedużym człowieczkiem - Mercedes Benz już na zawsze będzie mi się dobrze kojarzył, ale to też po prostu bardzo dobry numer z bardzo klimatycznym bitem)

https://www.youtube.com/watch?v=oKxbAhp-gcg
(żeby nie było, że słucham tylko starszych... ten krótki wybór zamknę numerem schaftera i to z tej jedynej jego epki, która bardziej mi się podoba niż nie :D good will hunting to trochę duchologiczny, trochę oderwany jak z GTA pod względem bitu numer)
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 01 lip 2021 11:11

shodan pisze:
30 cze 2021 11:49
Ale rodzimych gadaczy nie toleruję.
Zastanawiam się z czego to wynika 🤔
Fakt, jest to inny świat, zupełnie inny folklor, nasz rodzimy rap dopiero od niedawna wbija się w mainstream z klimatami które nie śmierdzą jak polskie blokowisko a raczej produkowany jest już jak pierwszoligowy (polski bo polski) pop.

Czy może znajomość naszych tekstów przyprawia Cię o dreszcze żenady? :D
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 01 lip 2021 11:31

@Dragon - porównanie refrenów dość trafne, podobnie to brzmi

Nt. Żyta na razie nie będę nic pisał, może jeszcze się w to wgryzę.

Ćpaj Stajl kojarzę, charakterystyczny projekt, a jeśli lubisz takie klimaty naturszczyków to polecam Okoliczny Element, skład z Opola z prostą i szczerą nawijką o prostym życiu:

https://youtu.be/XsSd2jr9zIw

https://youtu.be/6TOr8eHduc8

Połowa ich składu czyli raper i producent Mej udzielał się też w składzie Dinal z Panem Wanxxxem i DJ Urb, ich album z 2006 r. to podziemny klasyk:

https://youtube.com/playlist?list=PLi5B ... d3Tcj7CFiE

Gurala lubię kilka numerów raptem, raczej bardziej "klimatycznych" jak Cisza, Chcę Ci Dać czy Echo.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 01 lip 2021 11:39

No i jeszcze w temacie klasyków podziemia powiedzmy podrzucam Lavoramę od Ortegi (Ortega Cartel, polski duet operujący z Kanady), na gościnkach m. in. OSTR, Spinache, Tede, piekny truskulowy klimat z 2009 roku:

https://youtu.be/FOHw7Y4U70c
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 19 maja 2022 15:11

Elo ziomeczki jesteście tam? xdddd

A tak serio to poruszaliśmy temat Maty i miałem nawet myśl żeby to wrzucić w bestkę ale chyba nie chce mi się marnować slotu na takie rekomendacje więc why not, wrzucę tutaj opis który już miałem przygotowany:
devotional pisze:
18 lut 2022 21:15
Dragon pisze:
18 lut 2022 20:24
Nawet Mata ma słuchalne rzeczy, o!
Co ma? ;( ;( ;( ;(
Mata - Żółte flamastry i grube katechetki
(2020)

https://youtu.be/tXKh6P10vSY

O istnieniu Maty (i jego taty) dowiedziałem się jakoś właśnie na przełomie 2019/2020 roku za sprawą głośnego singla Patointeligencja. Pomimo tego że nijak nie utożsamiam się z bananową aczkolwiek patologiczną młodzieżą z renomowanych szkół numer naprawdę doceniam bo był wg mnie powiewem świeżości na polskiej scenie rap a kawałek ten myślę będzie za jakiś czas uznawany za jeden z portetów obecnie młodego jeszcze pokolenia i tej młodzieży na widok której przewracam obecnie oczami jak ostatni boomer i dostaję spazmów patrząc na ich zabawne ciuchy i to "wyczucie stylu" oraz ich idoli z Instagrama czy tik toka i resztę tego całego syfu za którym już przestałem nadążać. Niemniej zaintrygowany owym głośnym singlem jakoś wkrótce zostałem uraczony kolejnym obrazkiem od Maty i to zgoła odmiennym w brzmieniu i treści.

Na początku 2020 roku ukazał się klip do numeru "Żółte flamastry i grube katechetki" i niedługo zaraz potem chyba cały debiutancki album Maty który sprawdziłem zachęcony mocno tym drugim usłyszanym przeze singlem właśnie. Tenże utwór działa na mnie podwójnie, raz za sprawą samego brzmienia i tekstu a dwa za sprawą teledysku do niego poskładanego z archiwalnych rodzinnych nagrań Michała Matczaka na których ma circa jakieś dwa-trzy latka na moje ojcowskie oko.
Kawałek ma przyjemny chilloutowy bicik, chociaż chillout to złe słowo może nieco, raczej po prostu spokojny klimacik który idealnie pasuje do refleksji Maty nad życiem i Bogiem, bo tematyka wiary jest tu poruszona i choć nie jestem zbyt religijnym człowiekiem to przekaz ten jest dla mnie mocno przystępny, prosty i szczery. No i ten obrazek na mnie działa, choć dodatkowo sprawia że czuję się nieco dziadersem bo Mata na nagraniach z tego klipu jest w wieku mojego syna obecnie mniej więcej i porusza to czułą strunę u mnie, dzieci na mnie tak nie działały dopóki swojego się nie doczekałem.

Album Maty w całości mnie nie porwał, nowsze jego numery mniej mi podchodzą (choć z drugiej płyty polecam też podobnie sentymentalny utwór 67-410 poświęcony jego dziadkowi) ale liczę że chłopak ma czas i jeszcze się wyrobi i może zaskoczy czymś ambitniejszym, dostrzegam potencjał ale prawdziwa dojrzałość przyjdzie z czasem. A "Żółte flamastry..." póki co są dla mnie miłą odmianą w zalewie syfu na polskiej scenie hh i dają jakaś nadzieję na lepszy materiał w przyszłości.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 20 maja 2022 22:31

Tyle było wspominania o Macie a jak co do czego to wszyscy zasłonę milczenia magicznie spuścili, oh well xdddd

Znaczy się albo tak ch*jowe że szkoda gadać albo poza bestkami nie ma co liczyć na dyskusję na temat muzyki xdddd
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
mintaj
Posty: 4247
Rejestracja: 18 maja 2010 20:22
Ulubiony utwór: No na pewno nie somebody
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Kontakt
Strona WWW

Post 20 maja 2022 23:15

To się nie wyklucza ;]
Ja sprawdziłem w sumie, bo tak prawdę powiedziawszy to o Macie częsciej słyszałem niż słuchałem i prawdę powiedziawszy nie za bardzo mam o nim zdanie. Znaczy się trochę mnie drażniło to, że został wylansowany przez bogatego i wpływowego starego, ale sam jako osoba był dla mnie obojętny, już właśnie ten jego stary mnie bardziej wkurza, bo to archetyp boomera. W sumie jestem ciekaw, czy młody czasem gdzieś w głębi duszy nie odczuwa żenady z książki o wychowywaniu rapera czy świrowania na twitterku w wykonaniu jego zgredzika xd
Niemniej, tekst mnie nie przekonuje. Zastanawiam się, na ile jest to kwestia różnic klasowych i pokoleniowych między mną a ziomkiem, bo chyba po prostu nie jestem w stanie z podmiotem lirycznym się utożsamiać. Nie uczęszczałem do elitarnej, katolickiej szkoły, nie mam wspomnień z tym związanych, prawdę powiedziawszy kwestia wiary w Boga to też nie jest coś, czym zaprzątuję sobie zbytnio głowę. Niby już nie mam podejścia, że totalnie wywalone na teksty w muzyce, ale nie wiem, w tym konkretnym przypadku tekst po mnie spłynął. Nie chcę po nim jeździć, zwłaszcza, że jednak jest mocno osobisty, ja raczej muszę się z kimś jakkolwiek utożsamiać albo ten ktoś musi mieć coś ciekawego do przekazania.
Ale muzycznie jest ok. Fajny chilloucik, trochę taki ambiencik, fajnie sobie to buja. Jest po prostu spoko, słychać że to profesjonalna produkcja za grubą kapuchę.
Także reasumując, w sumie to posłuchałbym instrumentala haha
Za wszelkie wypowiedzi z mojej strony, poza tymi którymi mógłbym kogoś urazić, najmocniej przepraszam.

Samozwańczy CEO forumowego fanklubu Sydney Sweeney oraz Depeszwizji.

DEPESZWIZJA 9 - EDYCJA IMIENIA TAMARY ŁEMPICKIEJ
STATUS: ZBIERAM GŁOSY
TERMIN - 5 KWIETNIA
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 21 maja 2022 08:25

stripped pisze:
20 maja 2022 22:31
Tyle było wspominania o Macie a jak co do czego to wszyscy zasłonę milczenia magicznie spuścili, oh well xdddd

Znaczy się albo tak ch*jowe że szkoda gadać albo poza bestkami nie ma co liczyć na dyskusję na temat muzyki xdddd
Raczej szkoda gadać w tym akurat przypadku. :|
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 21 maja 2022 09:11

oho, nasz naczelny specjalista się wypowiedział, można zamykać temat 😝
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 21 maja 2022 09:14

Shodan to ten typ, co nie ma nic ciekawego do powiedzenia w temacie, ale i tak musi się odezwać żeby dokopać xd
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11326
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 21 maja 2022 09:49

Pewnie uznał że niecierpliwie czekałem na tę opinię a bardziej chciałem do tablicy wywołać cytowanych przeze mnie forumowiczów choć wiem że dev mehnie bo dla niego wszystko brzmi jak Taco i z jakichś powodów to znaczy że musi być złe ale byłem ciekaw czy Dragon miał na myśli ten kawałek czy inny
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21492
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 21 maja 2022 10:11

Mogłeś zapytać xd
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7941
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 21 maja 2022 12:57

Wrócę do tematu jutro, nawet o Macie chciałbym coś sensownego napisać, a teraz nie mam na to czasu i możliwości xd
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16511
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 22 maja 2022 02:11

Hien pisze:
21 maja 2022 09:14
Shodan to ten typ, co nie ma nic ciekawego do powiedzenia w temacie, ale i tak musi się odezwać żeby dokopać xd
Mógłbym zapodać wiele ciekawych krytycznych uwag. Właściwie same krytyczne uwagi, ale po co?
ODPOWIEDZ