Głos Gahana na żywo

Awatar użytkownika
SinnerInMe
Posty: 801
Rejestracja: 17 lip 2008 16:13
Favourite song: Higher Love
Lokalizacja: Warszawa

Głos Gahana na żywo

Post 16 wrz 2014 03:08

Jak z nim jest, wszyscy wiedzą.
Dave w większości przypadków ewidentnie stawia na robienie kręciołków i szeroko rozumiany szoł, nie zaś na śpiew dobry pod względem technicznym. Zazwyczaj chyba nikt nie ma mu tego za złe, wszyscy przywykli, że czysty śpiew Gahanowi raczej się zdarza, nie zaś jest normą, i jako wokalistę ceni się go za charyzmę i ciekawą barwę głosu, a nie za idealną stronę techniczną tego, czym się zajmuje.
No ale właśnie, czasami można się miło zaskoczyć. W różnego rodzaju bootlegach czy na stronach B singli można znaleźć różnego rodzaju perełki. Chyba najbardziej obfituje w nie okres poodwykowy, czyli Ultra Parties i The Singles Tour - Gahan już nie ćpa, nie jest już wrakiem człowieka i bardzo angażuje się w to, co robi.
To teraz niech ktoś ze słuchem i sprzętem grającym lepszym od mojego wytłumaczy mi, proszę, jedno zjawisko:
'It's No Good' na żywo (jedno z Ultra Parties) ze strony B singla 'Home' - wokal brzmi jak puszczony z taśmy, dopóki gdzieś pod koniec utworu Gahanowi nie załamuje się głos. Z jednej strony wokal brzmi na moje ucho identycznie jak wersja studyjna, a z drugiej strony słychać różne gahanowskie okrzyki bojowe, a jedna linijka w swojej nieidealności ewidentnie brzmi jak wokal na żywo. Co to właściwie jest? Najlepszy technicznie wokal w historii DM (i przy tym najbardziej zbieżny z tym, co słychać na albumie), bo Gahan jeszcze nie zapomniał, jak uczyli go to śpiewać, czy może przeciwnie, jest to zasługa studyjnych cudów podczas składania do kupy utworów na singiel (bo np. Gahan wstydził się tego, jak to zabrzmiało w rzeczywistości i do kawałka na żywo wklejono studyjną ścieżkę wokalu, którą sprytnie pomieszano z fragmentami faktycznego wokalu, żeby brzmiało bardziej naturalnie)? Generalnie te wykonania na żywo na stronach B singli z 'Ultry' są bardzo mocne wokalnie, ale tylko w przypadku tego utworu występuje tak skrajne podobieństwo do wokalu studyjnego.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 10663
Rejestracja: 14 maja 2006 21:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 17 wrz 2014 00:31

Porównam to jutro z bootlegiem z Los Angeles 97, tamte wersje live z singli były z tego co pamiętam trochę podrasowane.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 10663
Rejestracja: 14 maja 2006 21:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 18 wrz 2014 20:10

Ok, rozpracowywałem to prawie 10 lat temu i już zapomniałem. To jedna wielka ściema te nagrania. Muzyka jest oryginalna, ale wokal podłożony. Tutaj jest prawdziwe wykonanie z tego wieczoru

https://www.youtube.com/watch?v=_VzCZEg5xn4

muszę coś dodawać?