Najlepsze wykonanie przez Martina utworu śpiewanego w oryginale przez Dave'a

Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Najlepsze wykonanie przez Martina utworu śpiewanego w oryginale przez Dave'a

Post 04 lis 2019 10:51

Nazwa tematu trochę śmieszna, ale chyba każdy wie o co chodzi. Martin od 1990 roku wykonuje nie tylko utwory śpiewane na płytach przez siebie, ale też te których nie chce się śpiewać Gahanowi. Głosowanie umieszczam tu, a nie w koncertach, bo bierzemy też pod uwagę dema, w których Martin śpiewa. Oto lista wszystkich kawałków Gahanowych, które przez lata wykonywał Martin (czasami nawet przed Gahanem). Żeby było łatwiej, to wg chronologii wydania utworów:

Leave In Silence (Live w 2006 i raz w 2013)
Love In Itself (Demo)
Told You So (Demo)
And Then... (Demo)
Lie To Me (Demo)
Shake The Disease (Live od 2003)
Here Is The House (Demo i live w 1990)
Dressed In Black (Live w 2001 i 2010)
But Not Tonight (Live w 2013/14 i 2017/18)
Strangelove (Live 2017/18)
Little 15 (Demo i live 1990)
Enjoy The Silence (Demo, Harmonium i Live w 2003)
Waiting For The Night (Live w 1994)
Clean (Demo i Live 2009)
I Feel You (Demo)
Walking In My Shoes (Demo i live 2003)
Condemnation (Demo i live 1994, sporadycznie do dziś)
In Your Room (Live 2003)
Higher Love (Live 2013)
Barrel Of A Gun (Demo)
The Love Thieves (Live 2003)
Sister Of Night (Live 1998, 2001 i 2017/18 akustycznie, 2009 pełna wersja)
Insight (Live 2010 i 2017/18)
Only When I Loose Myself (Demo, live 2003 (solo) i live 2013 (DM))
Surrender (Demo, live 2001 (DM, akustycznie) i live 2003 (solo, pełna wersja)
When The Body Speaks (Live 2013)
Freelove (Live 2009/10)
In Chains (Demo)
Peace (Demo)
Corrupt (Demo)
Slow (Live 2014)

Jest 31 kawałków, więc proponuję żeby najpierw każdy wybrał 15 ulubionych i wtedy zrobimy eliminacje.

Wiadomo, repertuar ogranicza się do tego, co jest dostępne, wiadomo, że Martin 90% dyskografii DM śpiewał w demach, ale tylko niektórych możemy posłuchać. Część jest na boksie SOTU, inne można przesłuchać tutaj

https://dmlive.wiki/wiki/Demos_%26_Studio_Outtakes

jeżeli chodzi o wykonania koncertowe to chyba większość (o ile nie wszystkie) jest na YouTubie. Mile widziana argumentacja (bo zawsze jest wtedy ciekawiej), ale nie ma przymusu, wiadomo, że znajomość tych nagrań to nie jest domena każdego fana DM (acz zachęcam, bo niektóre wersje są świetne).

Aha, gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości do jakiej ery przyporządkować Shake The Disease i It's Called a Heart, to jest tracklista taśmy demo Black Celebration szykowanej przez Martina w styczniu 1985 r.

https://dmlive.wiki/images/thumb/3/36/B ... BCdemo.jpg

i są na niej te numery.

Tymczasem oto moja 15tka:

Leave In Silence - jest coś fajnego w wykonaniach Martina, zwłaszcza muzycznie, bo wcześniej nie wyobrażałbym sobie tego kawałka na pianino. Wokalnie również Martinowi do twarzy z tym kawałkiem. Pamiętam, że byłem mocno zaskoczony w 2006, że to naprawdę działa.

Told You So - zaskakująco fajne wykonanie Martina w demie. Śpiewa bardzo spokojnie, a jednak pasuje to idealnie, czego bym się w ogóle nie spodziewał słysząc energiczną wersję Dave'a.

Lie To Me - kapitalny wokal Gore'a w demie. Kawałek zupełnie się zmienia

Here Is The House - wersja live 1990, przez wielu uważana za rzępolenie, mnie się zawsze bardzo podobała.

Waiting For The Night - live 1994, fajna wersja pod każdym względem, zwłaszcza creepy chórki z murzynkami na końcu.

Clean
- live jest ok, ale to w demie Martin naprawdę błyszczy. Po pierwsze, jego głos pasuje doskonale, po drugie, on naprawdę miał wtedy głos jak dzwon. To jak on tu śpiewa, to rejony już kompletnie dziś dla niego nieosiągalne. Ale wtedy, w tym demie, brzmiał lepiej niż Dave.

I Feel You - Martin w demie naprawdę brzmi bardzo ciekawie, niema przerażająco z tymi wszystkimi efektami, ale byłem zaskoczony, że ten kawałek chodzi tak dobrze z nim na wokalu.

Condemnation - wykonania live są ok, zmieściły się w mojej 15tce na szarym końcu, bo to jednak flagowy numer Gahana. A że od 1994 nie jest w stanie go śpiewać dobrze, to już niestety inna sprawa.

Barrel Of A Gun - pomijając to, że sama wersja demo jest kapitalna, to Martin ponownie zaskakuje tym, że jego wokal sprawnie funkcjonuje w takim muzycznym kontekście.

The Love Thieves - ponownie, zaskakująco dobra wersja muzycznie i wokalnie.

Sister Of Night - z akustycznych najlepiej wypada ta z 2001 r., świetnie odmieniony utwór, brzmiący tak jak w zasadzie powinien brzmieć od początku. Pełna wersja z 2009 r. jest ok, ale bez szaleństw. Gdybym miał wybrać kawałek śpiewany przez Gahana, który nie powinien był być zaśpiewany przez Gahana, ale Gore'a, to będzie właśnie Sister Of Night. Wersja albumowa to wypłosz przy tym, co Gore robi z tym na żywo.

When The Body Speaks - samo pojawienie się czegokolwiek z Excitera budzi obecnie sensację, ale tamte wersje When The Body Speaks dawały zdecydowanie więcej radości niż inne kawałki w secie Martina, w tamtym czasie. Martin oddał sprawiedliwość temu utworowi i to 12 lat po premierze i ostatnim wykonaniu.

Freelove - wersja live z 2010, na samotnego Martina z samotną gitarą + pianino, jest super. Wokalnie zaskakująco pasuje.

Corrupt - jw, nie sądziłem, że Gore będzie tak fajnie tu brzmiał. To jest najlepsza pokazówka, że Martin wcale nie musi śpiewać na płytach tylko ballad.

Slow - wersja live 2014 włada. Bardzo dobre pianino i oczywiście świetny wokal Martina, który wyjątkowo pasuje do tego, jak by nie patrzeć, typowo gahanowego utworu.

Na mojej liście nie znalazło się wiele doskonałych kawałków (nie tylko kompozycyjnie, ale nawet pod względem muzycznego wykonania), ale po prostu są takie kawałki, które bez Gahana usychają (Only When I Loose Myself, Surrender, Walking In My Shoes, Strangelove, Shake The Disease...) i choćby nie wiem co Martin robił, to niestety nie brzmi to naturalnie. Inna sprawa, że Martin na wiele kawałków rzuca się dopiero teraz, a jego kondycja wokalna jest niestety coraz słabsza.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 7944
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 04 lis 2019 23:57

Coś tam się udało wyskubać dobrego;

1. Leave In Silence - mocarne jest przede wszystkim wersja z Meksyku z 2006 roku na pół z pianikiem i acapella + jakaś tam podstawowa barwa syntezatora prosto od Gordeno
2. Love In Itself - trochę wolniejsze tempo robi z tego utworu nieprawdopodobną bujankę... co na plus
3. Dressed In Black - im starsze live'y, tym lepiej, utwór jest bardziej emocjonalny, żywszy,
4. But Not Tonight - ląduje tu bardziej ze względu na sam fakt zagrania tego numeru wreszcie na żywo... ale to po prostu zbyt urzekająca melodia, żeby jej miało zabraknąć,
5. Clean - cudowny ascetyczny wykon w Bremie do dziś gdzieś tam siedzi w mojej pamięci,
6. I Feel You - całkiem przyjemna ciekawostka, która udowadnia, że na szczęście Martin nie wszystko śpiewa na płytach :D
7. In Your Room - najzwyczajniejsze pianinko, ale jednak utwór nie traci na swoim klimacie (bonusowy punkt za cytat z Recoil)
8. Higher Love
9. Barrel Of A Gun - świetna jest ta bardziej atmosferyczna przerwa w połowie, ciekawa odskocznia od tego, czym Barrel stał się już na płycie,
10. The Love Thieves
11. Only When I Lose Myself - zarówno w wersji z żywymi garami jak i tymi minimalistycznymi cykaniami broni się dobrze, ale to akurat cecha tych najlepszych numerów
12. Surrender
13. Freelove - podobna sytuacja jak z Clean,
14. In Chains - lekkość tej wersji jest zdecydowaną zaletą, bez ciężaru intra i aranżu płytowego można podejść do tego numeru inaczej
15. Slow - jeden z powodów, dla których żałowałem, że jednak nie wybrałem się na DM już w ramach trasy promującej Deltę
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 05 lis 2019 23:30

Spoko temat. Ale mimo wszystko nie kwalifikowalbym demowek do glosowania. Tak jak piszesz Hien, nie wszystkie slyszelismy, ale mysle ze powinnismy brac pod uwage raczej wystepy live. Demo to demo i jeszcze raz tak jak pisales, wiekszosc to sa jego kompozycje.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 05 lis 2019 23:59

Teraz to już trochę za późno, bo głosowanie się rozpoczęło. Inna sprawa, że te demówki jednak bardzo dużo wnoszą do tematu, bo są to kawałki śpiewane przez Gahana na płycie, a tu przez Martina, więc stanowią sedno sprawy. Live, czy demo, dla mnie to bez różnicy, liczy się głos Gore'a. A że mamy tyle tych dem, a nie więcej, to wiesz. Mother Me i innych niewydanych też nie mamy a jednak głosujemy na najlepsze kawałki.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 06 lis 2019 00:42

Spoko, tylko mowie co mysle.
Swoja droga tych demowek jest tyle ze mozna by zrobic oddzielne glosowanie.

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 1AeCsrTz2O

A tu spora ich czesc :)
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 06 lis 2019 08:18

No, głosowanie na najlepsze demo też by można było zrobić, tylko każdy musiałby odsłuchać to wszystko :D
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 06 lis 2019 08:50

Ogarniemy temat :)
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 06 lis 2019 09:37

Dyskusja na temat dem istnieje nawet na forum

viewtopic.php?f=26&t=6095
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 15 lis 2019 20:14

Wybór trudny, bo dużo opcji, ale coś tam udało się wykroić:

1 Love In Itself w wersji, jak to napisał Dragon, bujającej. Zupełnie zmienił się jego charakter
2 Told You So - bawi mnie ta wersja, choć jest nieco jazgotliwa
3 Lie to Me - kapitalnie to wyszło
4 Here Is the House za wersję live
5 Waiting for the Night za psychodelę z 1994
6 Clean za wersję live, demo też w dechę
7 I Feel You
8 Higher Love- słyszałem na żywo, pięknie było
9 Barrel of a Gun, zupełnie odmieniony z klimatyczną wstawką w środku
10 Love Thieves live
11 Sister of Night - o wiele lepiej niż na albumie
12 When the Body Speaks - cudo!
13 Freelove - jw
14 In Chains zaskakująco dobrze wyszło
15 Slow - a kiedyś po tym jechałem

Są też wtopy, jak Shake the Disease.
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16515
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 16 lis 2019 23:41

Here Is The House (Demo i live w 1990)
Little 15 (Demo i live 1990)
Enjoy The Silence (Demo, Harmonium i Live w 2003)
Waiting For The Night (Live w 1994)
Clean (Demo i Live 2009)
Walking In My Shoes (Demo i live 2003)
Condemnation (Demo i live 1994, sporadycznie do dziś)
Higher Love (Live 2013)
Barrel Of A Gun (Demo)
The Love Thieves (Live 2003)
Sister Of Night (Live 1998, 2001 i 2017/18 akustycznie, 2009 pełna wersja)
Surrender (Demo, live 2001 (DM, akustycznie) i live 2003 (solo, pełna wersja)
When The Body Speaks (Live 2013)
Freelove (Live 2009/10)
Corrupt (Demo)
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 18 lis 2019 00:17

Caly czas stopniowo w miare mozliwosci odsluchuje te kawalki zeby sobie odswiezyc pamiec i miec pelen przeglad. Juz moge powiedziec ze mam dwa wnioski: pierwszy to kilka problemow z ocena, bo taki np Shake The Disease od 2003, wiec jest kilka tras do przesluchania. A drugi jest taki ze momentami robi sie sentymentalnie a momentami nawet bardzo zajebiscie sentymentalnie. Jako przyklad podam Leave In Silence zagrane tylko raz w 2013 roku. Bylem na tym koncercie.19 listopada, czyli wg. polskiego czasu jutro jest rocznica tego wydarzenia :)
Takze prosze nie goraczkujcie sie zbytnio ale u mnie to musi troche potrwac
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 18 lis 2019 07:49

Nie ma problemu, jak głosować to porządnie.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 18 lis 2019 12:15

Też se musiałem wszystko przypomnieć, za rzadko słucham wielu z nich żeby głosować z marszu. Zwłaszcza to się tyczy utworów z lat 80.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 18 lis 2019 12:20

Trochę trzeba się nasłuchać, ale plus jest taki (i w zasadzie na to liczyłem), że dzięki temu możecie przypomnieć sobie dobre wersje, o ile nie usłyszeć pierwszy raz. I od razu jest czego słuchać długimi jesiennymi wieczorami.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6181
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa
Kontakt
Strona WWW Facebook

Post 18 lis 2019 12:27

No, Love in Itself, Lie to Me, Here is the House, w sam raz na porę roku.
No i Freelove, jak ja dawno tego nie słuchałem!

Ale parę kawałków to Mart spaprał, Shake, Leave in Silence, zwłaszcza to pierwsze badziewnie wyszło.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 18 lis 2019 12:30

Mam trochę ból dupy do Gahana za to, że konsekwentnie nie chce tego śpiewać. Tzn teraz to już pewnie wszyscy to mają w dupie i Martin to gra bo po prostu lubi kiedy uwaga skupia się na nim (a Shake to mega singalong), ale wiadomo że swego czasu Gahan otwarcie dissował Shake The Disease. A szkoda, bo w studyjnej wersji, to jeden z tych esencjonalnych utworów Depeche Mode (mimo, że go nie wymieniłem w innym temacie).
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16515
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 24 kwie 2020 08:39

I tu masz Czez tyły, a ja przez Ciebie już sam zapomniałem co jak brzmiało. :D
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21493
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 24 kwie 2020 11:14

No i będzie co robić po zakończeniu zabawy z trasami.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9039
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 24 kwie 2020 11:51

Leave In Silence
Shake The Disease
Here Is The House
Dressed In Black
But Not Tonight
Little 15
Waiting For The Night
Clean
Condemnation
Higher Love
Sister Of Night
Insight
Only When I Loose Myself
Surrender
Slow
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16515
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 31 lip 2020 12:46

stripped głosuje czy podliczamy?