Dlaczego słuchasz piosenek Depeche Mode?

Awatar użytkownika
Joanne DV75
Posty: 18
Rejestracja: 18 lis 2005 17:29
Lokalizacja: Leeds, UK
Kontakt
Strona WWW

Dlaczego słuchasz piosenek Depeche Mode?

Post 22 lis 2005 18:42

Hm. Temat może i faktycznie mało oryginalny, ale jeśli takiego jeszcze nie było, to dlaczego nie? ;)

Przeszłam przez kilkanaście fascynacji rozmaitymi gatunkami muzycznymi - od black metalu po kalifornijski punk rock. I z całą pewnością musiałam wtedy słyszeć niejedną piosenkę DM, ale, ponieważ ich muzyka nie ma nic wspólnego z Vaderem/Slayerem/KATem, tudzież Blinkami/Green Dayem/Sum 41, nieszczególnie zapadło mi się to w pamięć. Oczywiście, że znałam "Enjoy The Silence" - to były jeszcze stare, dobre czasy starego, dobrego MTV Classic kiedy ów teledysk leciał jeszcze dość często; pamiętam, że czasem napadały mnie myśli, że mogliby wreszcie przestać to cholerstwo nadawać, bo to już dwudziesty raz w tym miesiącu, kiedy to słyszę, bo już mi się to nudzi. I takie właśnie było moje nastawienie do Depeche Mode tak długo, jak długo moim ulubionym zespołem był Slayer, potem Green Day, potem Alice In Chains, a potem właściwie już nie pamiętam, co.

"Dlaczego słuchasz Depeche Mode?" - na to akurat pytanie w moim przypadku odpowiedź jest oczywista, chociaż wymaga eseju na kilkadziesiąt słów ;)

Zaczęło się od New Model Army. Może ktoś się zdziwi, co wspólnego ma NMA z DM - a ja odpowiem, że całkiem dużo. Przede wszystkim ten zespół stanowił przełom w moim życiu i zapoczątkował moje fascynacje wszystkim, czego teraz słucham. Swoją drogą, od New Model Army - zwłaszcza albumu "No Rest For The Wicked" - można przecież nakreślić prostą linię do Joy Division, a od Joy Division do Depeche Mode jest już całkiem blisko. Tak też nowy rozdział w moim życiu zaczął się właśnie od New Model Army, nigdy nie zapomnę dnia, w którym dowiedziałam się o tym zespole - chociaż przyznam, że na początku ich muzyka trochę mnie... denerwowała. Po jakimś miesiącu jednak zaczęłam ich słuchać, a po dwóch stali się moją obsesją. Wówczas zaczęłam przesłuchiwać wszystko, co muzycznie w jakikolwiek sposób przypominało NMA i tak w ręce wpadło mi Cure, Levellers, aż wreszcie Joy Division. Do słuchania Joy Division też musiałam wewnętrznie dojrzeć i też z początku nie byłam w stanie przesłuchać całej płyty za jednym podejściem - ale i na JDV przyszedł w końcu czas.

A jaka jest wypadkowa Joy Division, The Cure, New Model Army...? Odpowiedź jest oczywista. I to właśnie jest to.
Awatar użytkownika
ksioonc
Posty: 43
Rejestracja: 18 sie 2005 16:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post 22 lis 2005 23:48

heh ale temat, a dlaczego nie mam słuchać? :P różnorodność klimatów nagrań DM sprawia że jest to muzyczka na każdą porę, w dodatku nie byle jaka, bo co drugi kawałek to hicior, po prostu jest genialna... nie da się obok takich utworów przejść obojętnie, załapiesz jeden i odrazu ciągnie cię żeby zassać więcej, więcej, więcej...
Awatar użytkownika
_precious_
Posty: 3316
Rejestracja: 27 wrz 2005 23:40
Ulubiony utwór: Barrel of a Gun

Post 23 lis 2005 15:39

Muzyka pokrewna DM towarzyszyła mi od dzieciństwa to jest od wczesnych lat 80-tych, a to za sprawą mojego o osiem lat starszego brata który był wielkim fanem muzyki New Romantic i Electro - kraftwerk, ultravox, visage, yazoo, depeche mode, spandau ballet, itp. itd. Tak więc jeśli wtedy mało mnie jeszcze interesowało co tam z głośników leci to napewno musiałem przesiąknąć tą muzyką. Do 1989 roku nie miałem żadnych muzycznych upodobań, aż do dość przypadkowego przesłuchania 101.

CHWCIŁEM BAKCYLA

Od tego czasu jestem wierny ich muzyce. Lubie ten specyficzny styl, te niesamowite dzwięki, metaliczny głos Gahana, głębokie i poruszające teksty, wierność raz obranej drodze.

MORE THAN A PARTY
Awatar użytkownika
soultaker
Posty: 255
Rejestracja: 04 wrz 2005 11:52
Ulubiony utwór: In Your Memory
Lokalizacja: Kassel
Kontakt
Strona WWW

Post 23 lis 2005 18:32

Troche mojej historji zwiazanej z Depeche Mode :)

Tak jak @precious, zachwyt tym zespolem odziedziczylem po starszych braciach. To wlasnie od nich dowiedzialem sie co to jest muzyka, a ze byli oni zafascynowani klimatem lat 80's - niemialem wiekszego wyboru :P I BARDZO DOBRZE !! Kto wie jaka muza krecila by mnie dzisiaj gdybym zamiast braci posluchal kolegow ze szkolnej lawki, ktorych na poczatku lat 90-tych jaral Mc Hammer, Technotronic i Dr. Alban :lol: Ja jednak niechcialem utonac w tym muzycznym bagnie i w ten sposob zainteresowalem sie czyms innym. To dziwne, ale wszystko zaczelo sie od przesluchania albumu Black Celebration, dwa miesiace przed ukazaniem sie Violator'a. Bylem doslownie wmurowany w ziemie gdy uslyszalem "Question Of Time", "Here Is The House" i "New Dress"! Juz wtedy wiedzialem ze zaden zespol nie jest wstanie tego przebic !! Potem bylo juz wszystko jasne - album Violator powalil mnie na kolana, a ja zostalem jednym z milionow Devotess :twisted:

Fala fanow DM jaka pojawila sie wowczas na ulicach i dyskotekach byla poprostu ogromna, ale z uplywem lat ludzie sie wykruszali i zostali tylko Ci, ktorych ten "narkotyk" pochlonol do konca. Przez ta muze poznalem najwspanialszych ludzi ktorych znam, bawilem sie na najalepszych imprezach i koncertach w moim zyciu ! I jak moglo byc by inaczej, kobieta z ktora spedzic chce reszte mojego zycia tez jest wierna fanka Depeche Mode !

Dla mnie Depeche Mode to nie tylo genialna muzyka i teksty, to cos wiecej...

Stay depeched & keep moding :!:
Spreading the news around the world...
Awatar użytkownika
olz
Posty: 2634
Rejestracja: 23 sie 2005 16:59
Ulubiony utwór: in your room
Lokalizacja: fascination street.

Post 23 lis 2005 18:34

soultaker pisze:... kolegow ze szkolnej lawki, ktorych na poczatku lat 90-tych jaral Mc Hammer, Technotronic i Dr. Alban :lol:
jezusie personalny co to :lol:
I want your touches to scar me so I'll know where you've been
Awatar użytkownika
szajajaba
Posty: 2024
Rejestracja: 12 cze 2005 09:50

Post 27 lis 2005 21:50

Phi, MC Hammera nie znasz? :lol: Bawiłam sie przy tym na obozach, a co :P

A same piosenki DM...hmm, na pewno dla muzyki, tzn dla samej linii melodycznej, która w wiekszości utworów jest dobra. Bardzo ważna rzeczą też sa dla mnie teksty, zawsze zwracałam olbrzymią uwagę na sowa :) No i szalenie mnie bawi odkrywanie w dobrze znanych kawałkach nowych, ukrytych gdzies w tle dźwięków. To tak, jakbym ciągle słuchała nowych kawałków, bo wciąż tak wiele do odkrycia dla mnie mają :)
Awatar użytkownika
Dark Fate
Posty: 80
Rejestracja: 17 gru 2005 17:05

Post 27 gru 2005 19:01

powiem szczerze, ze w muzyce rzadko zwracam uwage na slowa, zawsze przede wszystkim na linie melodyczna i poszczegolne sample, Depesze sa w tym najlepsi, a przy okazji sloiwa tez maja nie najgorsze
Awatar użytkownika
Lost Paradise
Posty: 197
Rejestracja: 04 lip 2005 15:02
Lokalizacja: Samoobrona

Post 27 gru 2005 20:50

kurcze, tak się składa, że już od dawna nie słuchałem dM, jakoś mi sie przejadło :roll: .
Awatar użytkownika
_precious_
Posty: 3316
Rejestracja: 27 wrz 2005 23:40
Ulubiony utwór: Barrel of a Gun

Post 28 gru 2005 00:11

Dark Fate pisze:powiem szczerze, ze w muzyce rzadko zwracam uwage na slowa, zawsze przede wszystkim na linie melodyczna i poszczegolne sample, Depesze sa w tym najlepsi, a przy okazji sloiwa tez maja nie najgorsze
:shock: :shock: :shock:

Ja tam lubie piwo fajnie gasi pragnienie na smak nie zwracam uwagi, ale fajnie, że go dodali ;) ;) ;)
Awatar użytkownika
olz
Posty: 2634
Rejestracja: 23 sie 2005 16:59
Ulubiony utwór: in your room
Lokalizacja: fascination street.

Post 28 gru 2005 15:59

moze dlatego ze sa tak cudownie nieprawdziwe
I want your touches to scar me so I'll know where you've been
Awatar użytkownika
Bartini
Posty: 2233
Rejestracja: 18 gru 2004 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt
Strona WWW

Post 28 gru 2005 16:28

@olz: nie wszystkie
Awatar użytkownika
olz
Posty: 2634
Rejestracja: 23 sie 2005 16:59
Ulubiony utwór: in your room
Lokalizacja: fascination street.

Post 28 gru 2005 16:32

nie wszystkie? uwierz, ze dla mnie w tym momencie prawie wszystkie.
I want your touches to scar me so I'll know where you've been
Awatar użytkownika
Dark Fate
Posty: 80
Rejestracja: 17 gru 2005 17:05

Post 28 gru 2005 20:11

kto by tam na slowa zwracal uwage w muzyce, czasami ciesze sie ze sa po angielsku, bo ten jeszyk jest mi obcy na tyle ze to tylko taki szmer. Ale wokal sie liczy, to jeden z instrumentow.
Awatar użytkownika
Bartini
Posty: 2233
Rejestracja: 18 gru 2004 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt
Strona WWW

Post 28 gru 2005 21:14

no wiekszosc osob sluchajacych depeche mode zwraca uwage na slowa, bo gdyby dm z piekna muzyka i pieknym glosem dave'a spiewalo "oops, i did it again" to raczej bym ich nie sluchal.

powiem wiecej, ostatnio w muzyce coraz bardziej cenie sobie teksty i ich znaczenie.
Awatar użytkownika
soultaker
Posty: 255
Rejestracja: 04 wrz 2005 11:52
Ulubiony utwór: In Your Memory
Lokalizacja: Kassel
Kontakt
Strona WWW

Post 28 gru 2005 21:21

precious pisze:
Dark Fate pisze:powiem szczerze, ze w muzyce rzadko zwracam uwage na slowa, zawsze przede wszystkim na linie melodyczna i poszczegolne sample, Depesze sa w tym najlepsi, a przy okazji sloiwa tez maja nie najgorsze
:shock: :shock: :shock:

Ja tam lubie piwo fajnie gasi pragnienie na smak nie zwracam uwagi, ale fajnie, że go dodali ;) ;) ;)
Hehehe :lol: :lol:
http://home.arcor.de/modernevil/gif's/ok.gif
Spreading the news around the world...
Awatar użytkownika
olz
Posty: 2634
Rejestracja: 23 sie 2005 16:59
Ulubiony utwór: in your room
Lokalizacja: fascination street.

Post 28 gru 2005 22:21

przeciez teksty to bardzo wazny [dla mnie najwazniejszy!] elemnt piosenki! boze jak mozna cos takiego mowic.......
I want your touches to scar me so I'll know where you've been
Awatar użytkownika
_precious_
Posty: 3316
Rejestracja: 27 wrz 2005 23:40
Ulubiony utwór: Barrel of a Gun

Post 28 gru 2005 22:30

Olz niektórzy kupują ksiązke tylko dla tego, że jest gruba, ma fajną okładke i sporo obrazków, stawiają ją na półce z innymi równie okazale wyglądającymi i nigdy do nich nie zaglądają.

Teksty w piosenkach są najważniejsze, tak naprawde to tekst dopiero nadaje całego smaku utworowi. :|
Awatar użytkownika
olz
Posty: 2634
Rejestracja: 23 sie 2005 16:59
Ulubiony utwór: in your room
Lokalizacja: fascination street.

Post 28 gru 2005 22:32

no dokladnie....... bo co jesli piosenka ma swietna linie melodyczna, a w sumie caly tekst sprowadza sie do 'oh malenka jestes boska riki tiki'? :/ ja nei slucham obcojezycznych zespolow [poza tymi ktore spiewaja po angielsku ofkors] bo nie wiem co przekazuja swoja muzyka, po prostu ich nie rozumiem :/
I want your touches to scar me so I'll know where you've been
Awatar użytkownika
_precious_
Posty: 3316
Rejestracja: 27 wrz 2005 23:40
Ulubiony utwór: Barrel of a Gun

Post 28 gru 2005 22:39

Większość zespołów była by załamana gdyby wszyscy rozumieli co mają do przekazania w swych tekstach i może i ich fani przestali by tupać nóżką do 'UMTA- UMTA- BUM'

:) :8 :lol: :D
Awatar użytkownika
Erwartungen
Posty: 1332
Rejestracja: 29 sty 2005 00:56
Lokalizacja: Katowice

Post 29 gru 2005 04:07

no nie.. ja tu muszę wojować ze wszytskimi bo dojdziemy do tego że JMJarre to byle kto bo w utworach nie ma tekstu! Tylko nie mówcie że u niego nie jest on potrzebny, bo dlaczego w takim razie potrzebny jest w DM? Czyżby DM było słabsze od Jarre'a i potrzebowało "wspomożenia słownego" :?: W piosence dla mnie zawsze najważniejsza jest melodia i po prostu nie mogę uwierzyć że tylu z was uważa inaczej... To w takim razie lepsze brzdąkanie na gitarce i genialny tekst Staffa czy Szymborskiej? Dla mnie takie Everything counts ze swoją melodią może nawoływać nawet do nienawiści rasowej :)

Nie chce oczywiście deprecjonować wartości świetnych i w zdecydowanej większości wypadków dopasowanych wysokim poziomem do lini melodycznej tekstów DM. Stanowią doskonałe uzupełnienie piosenki, którą można wtedy pokochać już w sposób "kompletny". Niemniej z wypowiedziami o niesłuchaniu DM bo mają (mieliby) głupie teksty czy z niesłuchaniem zespołów nieśpiewających po angielsku (to już w ogóle kosmos dla mnie, olz :arrow: nie słuchasz bo się boisz że nie daj Boże śpiewają "rikitiki tak, jeśli mnie kochasz daj mi jakiś znak"?) trudno jest mi się zgodzić.

Mam pytanie: co Was zauroczyło w DM, co spowodowało, że zaczęliście ich słuchać? Bo nie wierze, że dochodziło (nawet w przypadku znających angielski tak jak polski) do segregacji muzyki pod względem tekstu (pomijam fakt że to trudne, muzyka sama "wlewa" się do uszu) i dochodzenia do wniosku: "o, ten tekst jest dobry, posłuchajmy muzyki". A przecież najważniejsze pierwsze wrażenie.

Znacie The Course - Diary od Dreams, albo Intelignce - Ton sur Ton? Na pewno bo regularnie były puszczane w czasach kiedy lista zawsze była też prezentowana w radiu. CZY TAM JEST MĄDRY (AMBITNY TEKST) :?: Tylko proszę nie zbywać tego jakimś "wg mnie jest - o gustach się nie dyskutuje" bo to NIE JEST MĄDRY TEKST... ale muzyka (zwłaszcza w Dairy) zabija....