Szachy

Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Szachy

Post 30 kwie 2021 01:00

Założyłem nowy temat, żeby nie śmiecić Czezowi w jego. Poza tym sama dyscyplina wydaje mi się ciekawa, przez ostatnie miesiące poświęciłem jej mnóstwo czasu i pewnie będzie go jeszcze więcej. A Wy? Gracie, bawicie się, oglądacie, macie jakieś doświadczenia?

Po drugie, odpowiem na pytanie Shodanowi - trochę żółci się pewnie uleje, ale może nie za dużo ;)
shodan pisze:
27 kwie 2021 22:27
Żeby w szachach zadymiarze?
Tak, brzmi to absurdalnie, bo co ma wspólnego ta dyscyplina z zadymami? Okazuje się, że odpowiedź jest dość banalna: awantury robią przede wszystkim ludzie, którzy szachami interesują się w dalszej kolejności. Czyli dzieciaki, którym się nudzi i wbijają na streamy, żeby atakować na czatach jakimiś głupotami i męczyć tych, którzy faktycznie chcieliby obejrzeć zawody. Mamy zdalne nauczanie, to tym gościom potrzeba jakiegoś zajęcia, więc siedzą w necie i robią dziwne rzeczy. Dobra, ale szachy nie są najbardziej medialnym sportem, sama rozgrywka nie budzi aż takich emocji w większości ludzi, żeby wywoływać aż tak duże spory. Prawda?
Tak, ale są różnego rodzaju patostreamerzy wykorzystujący popularność szachów, żeby się na tym wybić. Wartość merytoryczna ich materiałów nie jest wielka, za to wulgarnych treści pełno (sam zablokowałem już na YT szereg kanałów, które proponują jakieś bzdurne filmiki, gdzie padają wulgaryzmy, ludzie się obrażają, no żenada straszna), gromadzą więc młodzież, która lubi zadymy (większość tych ludzi nic nie pisze o rozgrywanych partiach, chętnie za to pokłóci się o to, że odbieramy im wolność zakazując spamować). Jest na przykład taki typ, co się nazywa Rudecki (ksywa xntentacion, xn to skrót od strony xnxx z treściami erotycznymi, co dużo o nim mówi) - przeciętny zawodnik, za to bardzo popularny streamer, który nabija wraz ze swoimi widzami oglądalność PZSzachowi (również w stosunku do mnie zachowywał się wulgarnie). Szkoda, że nasza ekipa nawiązała bliski kontakt z kimś takim, bo to jest jak rak, nic dobrego z tego nie wynika, przybywa tylko widzów-zadymiarzy.
Jest też ta głupia piosenka, którą wrzucałem, nie chce mi się do tego wracać, bo to też żenada promować się czymś takim, taką koszulką z emotką aliena, widać, że odbiorcami takich treści nie są zbyt dojrzali ludzie. I tak to się kręci, poziom streamów też się wyraźnie obniżył. Mam nadzieję, że chociaż MP uda się zakończyć w dobrej atmosferze, choć to coraz bardziej wątpliwe (Rudecki ma wbić). A najbardziej cierpią na tym ci, którzy chcieliby po prostu obejrzeć zawody szachów i czegoś się nauczyć przy okazji. Ja nie jestem jakiś superzawodnik, nie jestem przeciwnikiem rozrywki, ale uważam po prostu, że jakiś poziom powinien być utrzymany. I tyle, nie ma tu jakiejś wielkiej historii, po prostu z popularnością (coraz więcej widzów, bo coraz więcej kontaktów ze znanymi w necie - mi nie bardzo - postaciami) obniżyła się jakość.
Sorry, że tak się rozpisuję na temat, który pewnie mało kogo obchodzi, ale zły jestem, że się użeramy z takimi typami, a jest coraz gorzej. Ech... A wydawało się, że powstało coś fajnego, coś w sam raz dla zwykłego widza. Ciąg dalszy (zapewne) nastąpi.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8177
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 30 kwie 2021 01:13

xntentacion to nie przypadkiem od pewnego słynnego popularnego rapera?

To właściwie nie zasługa samych szachów w takim razie, tylko daleko rozwiniętej popularności streamingu, wyszukiwanie tego typu niszowych rzeczy często należy do jednych z "zabaw" co bardziej nudzących się i podejrzanych typów.
DEPESZWIZJA 13: EDYCJA LATAJĄCEGO DILDA 69 KLAUSA WIESE
STATUS: oczekiwanie na głosy
PRZESYŁKI: 3/8
FINAŁ: 23/24 maja
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 30 kwie 2021 01:20

Od rapera też, druga część nicku jest od rapera. Gościu generalnie sprawia wrażenie dzieciaka, który lubi wyjątkowo dokuczać innym (sorry, ale ta dzieciarnia od niego najeżdżała już np. transmisje najlepszych graczy świata, po prostu wstyd za polskich spamerów). Ma wyjątkowo niski poziom kultury, pisał posty a la zdjęcia Nowejkiecy (tak!)

Szachy zyskały na popularności, bo a) pandemia, ludzie szukają sobie zajęcia, b) sukcesy Jana-Krzysztofa Dudy, c) popularność znanego miłośnika szachów Marianczella, d) afera z Waszczuk, e) Gambit Królowej. I przyczepili się pod to różni dziwni ludzie.
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16773
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 30 kwie 2021 07:32

Melki wiem, że dzieciarnia się nudzi i szuka wrażeń, bo np. na World of tanks pełno tego barachła, ale że wchodzą na streamy szachowe, to jetem zaskoczony.
Ja sam miałem wujka, który nauczył mnie tej gry i zawsze jak się spotykaliśmy, to godzinami graliśmy. Ale to było rzadko, bo mieszkaliśmy w innych miastach. Tak to za bardzo nie mam z kim pograć.
Teraz jak jadę w swoje rodzinne strony, to gramy namiętnie z ojcem i tymże wujkiem w karty i kości.
Dzisiaj za to przyjeżdża mój szwagier, więc na pewno dni spędzimy na rybach, a wieczorami tradycyjnie przy szklaneczce whiskey pociśniemy Monopol lub inne gry planszowe.
Ja osobiście uwielbiam wszelkiego rodzaju gry i rywalizację. Próbowałem kiedyś grać na kurniku w karty, ale taka rywalizacja z anonimowymi graczami na odległość to nie to samo. Ja muszę widzieć osoby, z którymi gram, móc porozmawiać.
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 13 cze 2021 19:19

Wróciłem właśnie z mojego drugiego turnieju w życiu (turniej o IV kategorię). Kategorii nie zdobyłem, bo mi brakło pół punktu, ale za to wywalczyłem 2. miejsce, dostałem książkę o Fischerze w nagrodę, było bardzo fajnie i fajni ludzie się zgromadzili w Zabrzu. Jeszcze nie ochłonąłem, potem napiszę więcej (nie tylko o tym, ale i w innych tematach).
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16773
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 13 cze 2021 20:06

Gratulacje.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21807
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 13 cze 2021 20:09

Fajnie Melki, gratki. Przy takiej ilości turniejów, które teraz toczą się na świecie, mamy jeszcze laureata na forum :D
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9147
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 13 cze 2021 20:11

GRATULACJE 🍻🍻
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
slick
Posty: 6749
Rejestracja: 15 lis 2004 17:36
Ulubiony utwór: Everything Counts
Lokalizacja: Warszawa

Post 13 cze 2021 20:59

Gratulacje. Ja w podstawówce w turnieju miejskim zająłem 4 miejsce w jakiejś tam kategorii i wygrałem lustro łazienkowe. Pofarciło mi się, bo była nieparzysta liczba zawodników (ponad setka) i w n-tej rundzie komputer nie przydzielił mi przeciwnika do pary co zostało mi od razu policzone jako wygrana partia, więc wpadł gratisowy punkt. :) To było albo w 1997 albo w 1998 roku.
Hej, jeśli masz problemy z logowaniem na forum to spróbuj z przypomnieniem hasła. Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się ze mną. Postaram Ci się pomóc. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8177
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 13 cze 2021 21:22

I to jest godne osiągnięcie, gratulacje! Ja raczej w szachach to bym dowodził swojej ignorancji. :D
DEPESZWIZJA 13: EDYCJA LATAJĄCEGO DILDA 69 KLAUSA WIESE
STATUS: oczekiwanie na głosy
PRZESYŁKI: 3/8
FINAŁ: 23/24 maja
Awatar użytkownika
dejmien
Posty: 2844
Rejestracja: 20 paź 2006 15:50

Post 13 cze 2021 21:43

Melki, gratulacje. Szachy to nie przelewki. Tam samym fartem nie można za wiele zdziałać. Głównie liczą się zdolnosci przewidywania ruchów przeciwnika, więc osiągnięcie spore. I fajnie, że jednak książka, a nie lustro.
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 14 cze 2021 17:09

Dzięki, Panowie! Dejmien, tak, masz rację - tam trzeba sporo myśleć - najlepiej to było widać w drugiej partii, w której mój przeciwnik nie doliczył się szacha, stracił figurę i było po ptokach. W jednej z dwóch moich przegranych (mój bilans: 5-0-2) też nie doliczyłem i nie miałem już szans na zatrzymanie pionka przeciwnika przed promocją. Tak, lustro byłoby dość kłopotliwe. Książka fajna, lekko napisana, dobrze się czyta - a jej bohater Fischer to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci wśród wielkich szachistów. Jest co czytać.

A tu sobie sporządziłem relację z turnieju (bez jakichś wielkich szczegółów, ale coś tam zawarłem):
https://bliskieidalekieszlaki.blogspot. ... chowy.html

Już szukam następnych zawodów, na żywo jednak gra się lepiej niż w necie.
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9147
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 05 sie 2021 19:18

Jan Krzysztof Duda 💪👏🔥
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 06 sie 2021 01:25

Bezcenne - wrócić do domu z pracy, włączyć kompa i akurat trafić na moment, w którym Karjakin poddaje partię! :D
Fantastyczny turniej Janka, żadnej porażki, wielkie brawa się mu należą, podobnie jak pozostałym Polakom (świetnie spisał się Kacper Piorun, który dotarł do V rundy). Wielką przyjemnością było dla mnie oglądanie, jak w dogrywce Janek pokonał samego Magnusa Carlsena - czapki z głów, ograć mistrza świata, najlepszego gracza w historii, to nie byle jaki wyczyn! Nawet, jeśli Magnus chyba przeżywa jakiś kryzys, to i tak prezentuje poziom nieosiągalny dla większości arcymistrzów nawet. A kilkutygodniowy turniej to przecież test nie tylko dla umiejętności graczy, ale i dla ich kondycji. A ta końcówka w ostatniej partii to wcale taka łatwa nie była, tam łatwo było o błąd (przy groźbie g6).
Pierwszy raz Polak ma realne szanse na grę o mistrzostwo świata, to też trzeba docenić! Zagra w przyszłorocznym turnieju kandydatów.
Oby to był początek wielkich sukcesów w wymiarze ogólnym!
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9147
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 06 sie 2021 09:45

Piekne slowa.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 15 wrz 2021 00:16

W niedzielę na gliwickim Rynku arcymistrz Zbigniew Pakleza, jedyny arcymistrz w historii Gliwic, dawał symultanę (pokaz gry jednoczesnej) grając z 52 przeciwnikami naraz (wygrał 50 partii, był 1 remis i 1 porażka). Cała impreza trwała od 11 (początek zapisów) do 17 (wręczenie nagród) i okazała się bardzo udanym przedsięwzięciem. Też tam byłem i miałem okazję obserwować wszystko z bliska (zresztą, zorganizowałem fotografa, który wszystko uwiecznił na zdjęciach). Poznałem szereg kapitalnych ludzi - jeden z nich przyjechał na symultanę specjalnie aż z austriackiego Klagenfurtu. Tak, to było przeżycie!
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6194
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 01 paź 2021 19:32

Wbiłem właśnie III kategorię. Zmęczony jestem solidnie, ale jest pięknie. Czworo teoretycznie mocniejszych przeciwników pokonałem! Jest pięknie :fletch:
Awatar użytkownika
dejmien
Posty: 2844
Rejestracja: 20 paź 2006 15:50

Post 01 paź 2021 19:38

Gratulacje! Twoje zdrowie Melki. :)
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9147
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 01 paź 2021 20:02

Gratki, oby tak dalej 🍻
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21807
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 01 paź 2021 20:10

Super Melki :)
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn