Bridge Wars Bracket

Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Bridge Wars Bracket

Post 13 maja 2021 20:34

Podrzucam temacik do rozkminy i późniejszej gry - pojedynki na mostki czyli przejścia w utworach, konkretnie mostki z wokalem bo instrumentalnych możnaby wyciągnąć z DM na pęczki. Tu mamy pole do dyskusji najpierw bo trzeba powyciągać numery które takowe przejscie posiadają ale fajne jest to że nie ma ich wiele przebojów DM jak się okazuje, np. Personal Jesus czy Enjoy The Silence - są przejścia instrumentalne chwilami ale mostka z osobnym tekstem nie ma.

Jesli ktoś nie wie, nie czuje o co mi chodzi - mostkiem jest (umówmy się) wyróżniający się fragment utworu o odmiennej strukturze muzycznej, pojawiający się tylko raz w utworze - często mniej więcej w 2/3 czasu trwania utworu ale to nie reguła no i też osobnym tekstem nie pojawiający się nigdzie indziej w utworze - w tym przypadku gdy mówimy o mostkach z wokalem konkretnie.

Przykłady:

Strangelove:

Pain, will you return it?
I'll say it again: pain
Pain, will you return it?
I'll say it again: pain
Pain, will you return it?
I'll say it again: pain
Pain, will you return it?
I won't say it again

Where's The Revolution:

The train is coming
The train is coming
The train is coming
The train is coming
So get on board
Get on board
Get on board
Get on board
The engine's humming
The engine's humming
The engine's humming
The engine's humming
So get on board
Get on board
Get on board
Get on board (Where's the revolution?)


Poszukajmy tego więcej a ostatecznie można zrobić turniej :)
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21723
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 13 maja 2021 20:44

Doskonały jest ten pomysł na bracket. Zwłaszcza ostatnie płyty są bogate w takie mostki/middle eighty, choćby Perfect, Miles Away, Fragile Tension, Jezebel... a to samo SOTU. Swego czasu takie mostki DM wyciągnęli niemal do rangi sztuki - w Rush. Dużo tego jest i wyjdzie z tego nie tyko fajny bracket, ale i dyskusja.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8126
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 13 maja 2021 20:50

Już zacząłem sobie rozmyślać o propozycjach no i jest tego w bród... zdecydowanie będzie do czego wracać.
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 13 maja 2021 21:02

Tak jest a najlepsze właśnie że nie będą klepane te same numery i z taką samą mocą, podobnie jak w brackecie gitarowym - te elementy z osobna już inaczej stoją mocą niż całe kawałki.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16701
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 13 maja 2021 22:48

Przeszukałem dyskografię i wyszło mi tego ok. 40. Oczywiście mogłem coś tam pominąć.
Najwięcej na BC i SOFAD
Awatar użytkownika
Malkolit
Posty: 6185
Rejestracja: 24 cze 2011 22:37
Ulubiony utwór: World in My Eyes
Lokalizacja: właściwa

Post 13 maja 2021 22:55

Ja się na to piszę, ale dziś jeszcze nie będę się dołączał, tylko zastanowię się na spokojnie nad tym, co mamy do dyspozycji. Jutro zacznę :)
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21723
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 13 maja 2021 23:42

shodan pisze:
13 maja 2021 22:48
Najwięcej na BC i SOFAD
To coś dziwnie liczyłeś, bo mi na BC wyszło tylko 5 kawałów z wokalnymi mostkami, a np. na SOTU, licząc na szybko, wyszło 7.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8126
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 14 maja 2021 01:22

Ok, spróbuję sprowokować już teraz szerszą dyskusję i sam podam jak to widzę w przypadku BC, SOFAD i SOTU. Ściśle trzymając się murzynowej definicji i słów o jednorazowym występowaniu (btw bardzo mi się to podoba!).

BC;
- Fly, Question of Lust, World Full of Nothing, Dressed In Black (jeden z bardziej poetyckich, teatralnych mostków od nich wgl)

SOFAD;
- In Your Room, I Feel You, Get Right With Me, Rush, One Caress, Higher Love (najkrótszy z tego grona), Death's Door

SOTU;
- Hole to Feed, Fragile Tension, In Sympathy, Perfect, Miles Away/The Truth Is, Jezebel, Corrupt, Oh Well, Light

No i co z tego wynika? Za mostek czasem robią ostatnie zwrotki wręcz, choć często to po prostu też odosobnione, specjalnie wyróżnione fragmenty tekstu poza schematem zwrotka-refren.
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9117
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 14 maja 2021 01:36

Moze takim nietypowym, bo nie tylko raz pojawiajacym sie mostkiem jest moment w Clean, gdzie spiewaja ... sometimes...
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 maja 2021 05:22

Dragon pisze:
14 maja 2021 01:22

No i co z tego wynika? Za mostek czasem robią ostatnie zwrotki wręcz, choć często to po prostu też odosobnione, specjalnie wyróżnione fragmenty tekstu poza schematem zwrotka-refren.
Jednej w ważnej rzeczy nie napisałem ale mostek tak jak prawdziwy most ma być łącznikiem i prowadzić od punktu A do B. Np od refrenu od zwrotki lub odwrotnie. Jeśli coś pojawia się raz na początku to jest intrem, na końcu to jest outrem. Budowa tekstu najłatwiej daje odpowiedź na pytanie co jest mostkiem.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16701
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 14 maja 2021 07:44

Trzeba to wspólnie obgadać, bo ja np. w Fly czy In Sympathy żadnego mostku nie widzę. W Corrupt zresztą też nie.
I pytanie do Czeza - jakbyś chciał bratku np. ocenić owo jedno słowo Sometimes nawet jakby to jakimś cudem był mostek? :D
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 maja 2021 08:49

Mostkiem we Fly on The Windscreen jest to:
There are flies on the windscreen
There are lambs for the slaughter
There are flies on the windscreen
Co do In Sympathy obstawiał bym ten fragment:
And as the night begins to fade
You're heading for the door
Followed by a sad parade
You're on your own once more
Tutaj przyznam jest to moja interpretacja bo jednak w tym fragmencie nie ma bitu i następuje muzyczne wyciszenie, ale źródła z których korzystam mogą twierdzić inaczej (strona z tekstami genius.com gdzie tekst podzielony jest na różne fragmenty i opisany, tu ktoś uznał że jest to dalsza część drugiej zwrotki, dla mnie to oczywisty mostek wyróżniający się od pierwszego odsłuchu)
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 maja 2021 08:52

W Corrupt mostku brak moim zdaniem.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 maja 2021 10:24

Teraz jeszcze pytanie czy będziemy trzymać się tych słownikowych akademickich wytycznych czy doliczymy do tego też niektóre outro które są wpadające w ucho, np.:

I Want It All (Come on over, lay down beside me...)

The Darkest Star (stay as you are, the darkest star...)

Ewentualnie na to zrobimy osobny temat, najpierw wyliczymy mniej więcej ile czego jest i zdecydujemy. Ja w notatniku listę robię.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16701
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 14 maja 2021 10:59

Dla mnie mostek to mostek, a nie jakaś popierdółka typu FOTW, która tak naprawdę jest fragmentem zwrotki. Pełnoprawnych mostków jest i tak wystarczająco dużo.
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 maja 2021 11:12

I tak i nie, przysłuchałem się temu fragmentowi bo mostkiem został określony na geniusie i tak naprawdę jest to właśnie typowy "middle 8", jest to przejście ale mniej rozbudowane i prowadzące od punktu A do A (w tym przypadku między refrenem a refrenem). Myślę że można go wykluczyć.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9117
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 14 maja 2021 11:21

Shodan, no co ja mam Ci powiedziec brachu, sometimes to taki... no mostek, moze tez by to mozna bylo nazwac przerywnikiem. To pewnie tez kwestia odbioru.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11493
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 maja 2021 11:27

Sorki Czez ale to żaden mostek. Tekst "sometimes" przewija się w Clean kilkakrotnie na końcu zwrotek zwykle.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16701
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 14 maja 2021 11:31

Dla mnie mostek to jest odrębna zupełnie melodia i tekst, jak w Strangelove czy Breathe. A np. w takim Corrupt to jest tylko spowolnienie i wyciszenie, ale to nic innego jak część lekko zmodyfikowanej brzmieniowo zwrotki. Ale jak chcecie uwzględniać takie rzeczy, to się dostosuję oczywiście. :)
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21723
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 14 maja 2021 11:54

W Strangelove melodia wokalu inna, ale muzycznie zmiana jest żadna, np w porównaniu do Perfect. Ale i tak brałbym oczywiście pod uwagę oba numery. Natomiast sometimes w Clean nie jest mostkiem. Rozprawialiśmy dużo na ten temat wczoraj z Mudzynem, bo i są, jeszcze, pre-chorusy, post-chorusy (jak w In Chains), niektórzy osobno traktują mostki i middle eighty. Trzeba tu wyrobić jakieś wspólne rozumienie tego zabiegu i potem wybrać numery.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn