Samplowanie na płytach Depeche Mode

Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21674
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Samplowanie na płytach Depeche Mode

Post 20 sty 2023 13:12

Dyskutowaliśmy sobie z Murzynem na temat sampli, których Alan użył na "Liquid" i generalnie w dyskografii Recoil (szczegóły zostawimy sobie na recenzje) i z ciekawości zrobiliśmy mały research, czy te ciągoty Alan miał już tak gęste w czasach DM. No i się okazało, że miał. O tym, że Wilder samplował innych na tych albumach było wiadomo, ale że aż tyle tego było i jacy to byli wykonawcy, to nie xD Przyznam, że lekko to wywraca światopogląd, że Bryan Ferry i Fleetwood Mac są użyci w "World In My Eyes", Badalamenti w "I Feel You", N.W.A w "Get Right With Me", Beastie Boys w "My Joy" i wielu innych numerach, czy użycie na przestrzeni kilku płyt i kilku utworów różnych fragmentów "Spirit of Eden" Talk Talk, całego wora sampli z Kraftwerk, że większość orkiestrowych partii Alan podjebał prosto od Mahlera, wszędzie rozsiane jest "Love Vigilantes" New Order i pół dyskografii Petera Gabriela. Szacun dla Wildera za źródła, ale też beka, że tyle lat żyłem w nieświadomości, a przecież słychać, że to nie są automaty perkusyjne, itd. Tak więc sporo z tego co znamy, Pan Wizjoner UKRAT xD

Tutaj możecie się zapoznać z listami źródeł (ale raczej nie są kompletne)

SOFAD

https://dmlive.wiki/wiki/List_of_Depech ... d_Devotion

Violator

https://dmlive.wiki/wiki/List_of_Depech ... m/Violator

MFTM

https://dmlive.wiki/wiki/List_of_Depech ... The_Masses

BC

https://dmlive.wiki/wiki/List_of_Depech ... elebration

i reszta

https://dmlive.wiki/wiki/List_of_Depech ... s_by_album

ZAPRASZAM DO DYSKUSJI XD
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11461
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 20 sty 2023 13:27

No generalnie beka, beka, beka.

Dlatego że tyle tego było i dlatego że jakimś cudem dopiero teraz na to się natknęliśmy a wszystko na live wiki wisiało xD

Jak to już mówiłem do munlupa rzekłbym że zniszczył mi dzieciństwo gdyby nie fakt że SOFADa odkrywałem mając lat 18.

Fakt, duża część tego i tak jest srogo przetworzona, w Rush jest masa gitary z JEDNEGO numeru Petera Gabriela ale tak przetworzonej że każdy brał to za synthy.

Drum break z So Cruel tak oczywisty w Higher Love, ahhhh

Największa beka chyba że drum loop w Walking In My Shoes pochodzi od... Disposable Heroes of Hiphoprisy z numeru z płyty którą omawialiśmy xD ale fakt brzmi to tak kliszowo że to mogło być cokolwiek

I trochę się dziwię że ta moja Vanessa Paradis opisana jest jedynie jako Unconfirmed a nie jako Likely, jest to w sumie dość oczywiste IMO.
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 20 sty 2023 13:48

Hien pisze:
20 sty 2023 13:12
Tak więc sporo z tego co znamy, Pan Wizjoner UKRAT xD
Ciekawe kiedy Ci się Hien znudzą te podjazdy do mnie. ;(
Nie ma w sumie dla mnie większego znaczenia, jak wielu innych wykonawców samplował. Ważne że wiedział jak to zrobić, żeby osiągnąć TAKI efekt.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21674
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 20 sty 2023 16:42

No właśnie czy wiedział jak, to podlega dyskusji, ale to poczekamy do recenzji Recoil. Nie wiem czy w ogóle chciało Ci się spojrzeć na te listy i co dokładnie, w, jaki sposób było samplowane.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 8100
Rejestracja: 18 lip 2013 12:07
Ulubiony utwór: Motyle
Lokalizacja: woj. wałbrzyskie

Post 20 sty 2023 17:18

Hien brutalnie masakruje łzeproducencika Anala Wąglera (nie wchodziłem w linki)
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 20 sty 2023 17:45

Hien pisze:
20 sty 2023 16:42
No właśnie czy wiedział jak, to podlega dyskusji, ale to poczekamy do recenzji Recoil. Nie wiem czy w ogóle chciało Ci się spojrzeć na te listy i co dokładnie, w, jaki sposób było samplowane.
Wszystko sprawdzę z ciekawości w wolnej chwili. Choć to nie zmieni w żadnym stopniu mojego stosunku do albumów DM. Bo i czemu miałoby zmienić?
A Wilder wiadomo że tak naprawdę nic nie umiał. Gore też to wiedział, dlatego go wywalił z DM. A teraz Hien go zdemaskuje. :D
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11461
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 20 sty 2023 18:18

Ja już nawet doszedłem dlaczego Wilder odszedł z depeche mode, ale wszystko opowiem w swoim czasie xd
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21674
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 20 sty 2023 18:52

shodan pisze:
20 sty 2023 17:45
Hien pisze:
20 sty 2023 16:42
No właśnie czy wiedział jak, to podlega dyskusji, ale to poczekamy do recenzji Recoil. Nie wiem czy w ogóle chciało Ci się spojrzeć na te listy i co dokładnie, w, jaki sposób było samplowane.
Wszystko sprawdzę z ciekawości w wolnej chwili. Choć to nie zmieni w żadnym stopniu mojego stosunku do albumów DM. Bo i czemu miałoby zmienić?
A kto tu coś mówi o zmianie stosunku?
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 20 sty 2023 19:22

No Murzyn coś mówił, że mu ta wiedza prawie młodość zniszczyła. ;)
Awatar użytkownika
Czez
Posty: 9107
Rejestracja: 22 lut 2009 00:43
Ulubiony utwór: Cala masa
Lokalizacja: Glasgow

Post 20 sty 2023 20:11

stripped pisze:
20 sty 2023 18:18
Ja już nawet doszedłem dlaczego Wilder odszedł z depeche mode, ale wszystko opowiem w swoim czasie xd
Pewnie chodzi Ci o to, ze juz mu sie pomysly na sample skonczyly. To raz, a dwa przeczuwal, ze to sie wyda 😎

A tak wogole Hien fajny temat ogarnales. Przy okazji zaglebie sie w te linki. Ale odbioru muzyki DM to nie zmieni.
Enjoy The Silence
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 20 sty 2023 20:41

No temat ciekawy. Bo o ile się domyślałem, że sampli używali, to nie wiedziałem czyich i w jakiej ilości.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21674
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 21 sty 2023 00:27

Wbrew srace forumowych dziadeczkow, ja mocno szanuję, że Alan się pod koniec lat 80 wziął za tego rodzaju praktyki, wiecie, jako biały chłopczyk z elektropopowego zespołu. Myślę, że on miał większe aspiracje w tym kierunku niż możliwości i umiejętności, ale to przecież nie jego wina, że nie był DJem z krwi i kości. Podkreślam Anala, bo po doborze źródeł widać, że to on. Martin raczej w tym nie siedział i wraz z Wilderem, zniknęło w DM samplowanie.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 23 sty 2023 18:28

Przesłuchałem wszystkie sample z Violator i SOFAD. I teraz jestem pod jeszcze większym wrażeniem Wildera. Amen.
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21674
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 23 sty 2023 21:04

Ale może byś więcej Wuja napisał, bo w ten sposób to my na tym forum żadnej dyskusji nie popchniemy do przodu. Do tyłu zresztą też nie.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 23 sty 2023 23:55

No trzeba mieć zmysł i talent, żeby wyłuskać z utworów innych wykonawców interesujący dźwięk czy fragment zagrywki i tak to zmanipulować na potrzeby aranżowanej kompozycji, żeby osiągnąć odpowiedni efekt. Czasami było to kilka motywów w jednym utworze tak na siebie nałożonych, że słuchając szczęka opada (np. WIMS). Czasami stopień zmanipulowania naprawdę zaskakuje. W życiu bym nie pomyślał, że główny riff w Halo to skrócona próbka klaksonu okrętu marynarki wojennej! :shock: Zawsze uważałem brzmienie akurat tego riffu za najlepsze jakie słyszałem u DM. Albo dźwięk chórku z klawisza w ETS pochodzi z bułgarskiego żeńskiego chóru wokalnego z 1975r. Ciekawa jest też podkładka przypominająca wiatr otoczenia w Interlude 3. Słuchając niedawno Musique Non-Stop od razu wiedziałem, że World In My Eyes" (Oil Tank Mix) ma z tym utworem wiele wspólnego.
W SOFAD to już w ogóle jest na bogato. Mnie zawsze cholernie jarały dźwięki podkładki Variphonowej w In Your Room, które jak się okazuje pochodzą z lewego kanału stereo "The Rainbow" Talk Talk.
Spędziłem nad tym tematem wczoraj pół nocy, ale warto było. Strona dmlive.wiki świetnie to wszystko opisuje i prezentuje w formie audio. Nie sposób nie wiedzieć, o czym mowa.
Racja, że jak odszedł Wilder, to samplowanie w DM się skończyło. Nie da się nie zauważyć tego bogactwa dźwięków na albumach aranżowanych przez Alana. Violator bez jego sampli by tak jednak nie brzmiał.
Awatar użytkownika
M-C
Posty: 12
Rejestracja: 03 lut 2023 14:22
Ulubiony utwór: Enjoy

Post 13 lut 2023 23:36

Troszkę przestudiowałem temat samplowania. Alan Wilder to naprawdę geniusz (przynajmniej był takim w tamtych czasach)
Stworzyłem coś takiego wycinając oryginalny dźwięk i loop perkusyjny, reszta to wirtualne syntezatory i kilka sampli. Enjoy the Silence
https://www.youtube.com/watch?v=WQnfEv6aaWU
Awatar użytkownika
shodan
Posty: 16672
Rejestracja: 04 lis 2007 14:18
Ulubiony utwór: Halo

Post 14 lut 2023 00:22

Hien obiecałeś jakąś dyskusję w temacie. :)
Awatar użytkownika
Hien
Posty: 21674
Rejestracja: 14 maja 2006 22:37
Lokalizacja: Sam's Town

Post 14 lut 2023 01:00

Tak, ale zainteresowanie było takie jak z 5.1 i się zgasiłem. Przyznam też, że liczyłem na pomoc Murzyna, speca od sampli, a nawet on olał.
"Idę spać bo nienawidzę ludzi" - Murzyn
Awatar użytkownika
stripped
Posty: 11461
Rejestracja: 09 wrz 2006 17:01
Ulubiony utwór: hajerlow

Post 14 lut 2023 02:18

Bo hype siadł kiedy po głębszej analizie w sumie wyszło na to że jakiegoś zrzynania 1:1 tu nie ma tak dużo, większość to mocna sieczka, cieniutko pokrojone sample używane jako stopa/werbel/synth stab i etc. Zgrabnie użyte, mocno przetworzone i w większości przypadków nawet nie mam pojęcia jak ktoś doszedł do źródeł tych rzeczy. Podejrzewam że Wilder odpowiada za znakomitą większość tej roboty i na dobrą sprawę jeśli w Recoil się tyle nie bawił w to to może jedynie z uwagi na fakt że był to jednak projekt bardziej niszowy i czuł że może sobie pozwolić na więcej luzu a i tak przez kilkadziesiąt lat nikt się nie będzie czepiał o loopy żywcem wycięte z De La Soul xd
"Murzyn wielkim wezyrem był i jest" - munlup